Özel bir hastanede yatan hastaların beslenme durumları ile yiyecek hizmeti memnuniyet düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between the nutritional status and food service satisfaction levels of inpatients in a private hospital
  1. Tez No: 976299
  2. Yazar: BATUHAN ÇİTEMEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Tınaztepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, özel bir hastanede yatarak tedavi gören hastaların beslenme durumları ile hastane yiyecek hizmetlerinden memnuniyet düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesini amaçlamaktadır. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikteki çalışma, İzmir Tınaztepe Üniversitesi Buca Hastanesi'nde Eylül–Aralık 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini hastanede yatan tüm hastalar oluştururken, örneklem grubunu araştırmaya katılmaya gönüllü, 18 yaş ve üzeri, iletişim kurabilen 242 birey oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak, katılımcıların demografik özelliklerini, beden kütle indeksini ve hastanede kalış sürelerini içeren bir anket formu, beslenme durumu için Nutrisyonel Risk Tarama Aracı (NRS-2002) ve memnuniyet düzeylerini ölçmek amacıyla Hastane Yiyecek Hizmetleri Hasta Memnuniyet Ölçeği (HYHHM-Ö) kullanılmıştır. Beslenme durumu bilgileri hasta dosyalarından retrospektif olarak alınmış, memnuniyet verileri yüz yüze anket uygulaması ile toplanmıştır. Verilerin analizi SPSS 27.0 programı kullanılarak yapılmış; Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, Spearman korelasyon ve ki-kare testleri ile değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, bireylerin %94,6'sının nutrisyonel riski bulunmazken, %5,4'ünün beslenme açısından risk altında olduğu belirlenmiştir. HYHHM-Ö toplam puanı ortalama 74,10±8,02 olarak bulunmuştur. Malnütrisyon riski taşıyan bireylerin hem genel memnuniyet düzeylerinin hem de yemek kalitesi alt boyut puanlarının istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük olduğu saptanmıştır (p<0,05). Ayrıca BKİ sınıflamasına göre zayıf ve morbid obez bireylerin memnuniyet düzeylerinin diğer gruplara göre daha düşük olduğu belirlenmiştir. Meslek grubuna göre yapılan analizde ise, öğrencilerin toplam memnuniyet puanlarının anlamlı biçimde düşük olduğu tespit edilmiştir (p<0,05). Korelasyon analizlerinde yaş ile memnuniyet arasında negatif yönlü, yatış süresi ile belirli alt boyutlar arasında pozitif yönlü ancak düşük düzeyli ilişkiler gözlenmiştir. Bu çalışma, yatan hastaların beslenme durumlarının değerlendirilmesinin ve yiyecek hizmetlerinden memnuniyet düzeylerinin izlenmesinin, hasta merkezli hizmet sunumunun iyileştirilmesi açısından önemli olduğunu göstermektedir. Elde edilen bulguların, hastane beslenme hizmetlerine yönelik kalite geliştirme çalışmalarına ve hasta sağlığını destekleyici uygulamalara yön vermesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between the nutritional status of inpatients in a private hospital and their satisfaction levels with hospital food services. The descriptive and cross-sectional research was conducted at İzmir Tınaztepe University Buca Hospital between September and December 2024. The study population consisted of all hospitalized patients, while the sample included 242 volunteers aged 18 years and above who were able to communicate. Data collection tools included a questionnaire assessing demographic characteristics, body mass index, and length of hospital stay, the Nutritional Risk Screening-2002 (NRS-2002) for nutritional status, and the Hospital Food Services Patient Satisfaction Scale (HYHHM-Ö) to evaluate satisfaction levels. Nutritional data were obtained retrospectively from patient records, while satisfaction data were collected through face-to-face surveys. Data analysis was performed using SPSS 27.0, and Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, Spearman correlation, and chi-square tests were applied. According to the findings, 94.6% of patients had no nutritional risk, while 5.4% were at risk of malnutrition. The mean total HYHHM-Ö score was 74.10±8.02. Patients at risk of malnutrition had significantly lower overall satisfaction levels and food quality sub-dimension scores (p<0.05). In addition, satisfaction levels were lower among underweight and morbidly obese individuals compared to other BMI groups. Analysis by occupation showed that students had significantly lower total satisfaction scores (p<0.05). Correlation analyses indicated a negative relationship between age and satisfaction, while a weak but positive relationship was observed between length of stay and certain sub-dimensions. This study demonstrates the importance of evaluating the nutritional status of inpatients and monitoring their satisfaction with food services for improving patient-centered healthcare delivery. The findings are expected to guide quality improvement efforts in hospital food services and support patient health outcomes.