Yatan hastaların beslenme hizmetlerinden memnuniyet ölçeğinin geliştirilmesi ve uygulanması
Development and application of inpatient satisfaction scale with nutrition services
- Tez No: 526372
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SANİYE BİLİCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırma, yatan hastaların beslenme hizmetlerinden memnuniyetini belirlemek için ülkemize özgü bir ölçek geliştirmek amacıyla planlanıp yürütülmüştür. Araştırmada ayrıca, geliştirilen ölçek kullanılarak hastaların beslenme hizmetlerinden memnuniyetlerini etkileyen alt boyutların tespit edilmesi ve bu alt boyutların da farklı değişkenlerle kıyaslanması hedeflenmiştir. Araştırmanın ilk aşamasında, Yatan Hastaların Beslenme Hizmetlerinden Memnuniyet Ölçeği(HBMÖ) geliştirme çalışması Konya ilinde bulunan bir tıp fakültesi ve bir özel hastanede Şubat–Mart 2017 tarihleri arasında en az 3 gün hastanede yatan, 240 gönüllü hasta ile yapılmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında ise geliştirilen ölçekle memnuniyet durumu belirlenip farklı değişkenlerin memnuniyet ile ilişkisi incelenmiştir. Bu aşamada HBMÖ, hasta tanılama formu ve Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADÖ) arasındaki ilişki Mart-Nisan 2017 tarihleri arasında en az 3 gün hastanede yatan 413 gönüllü hasta üzerinde incelenmiştir. HBMÖ için yapılan geçerlik(kapsam ve yapı geçerliği) ve güvenirlik (ölçek iç tutarlılığı) analizleri sonucunda 25 maddeden ve 6 alt boyuttan oluşan geçerli ve güvenilir bir ölçeğe ulaşılmıştır. Ölçeğin Cronbach alfa iç tutarlılık katsayısı 0,922 olarak bulunmuştur. Yatan hastaların beslenme hizmetleri memnuniyet ölçeği bütün alt boyut puanlarının toplam memnuniyet puanları ile pozitif korelasyonlu olduğu saptanmıştır. En yüksek korelasyon ise besin kalitesi(r=0,85) alt boyutunda bulunmuştur. Geliştirilen ölçekle yapılan uygulama çalışmasına katılan 413 yatan hastanın (%57,9 kadın ve %42,1erkek) yaş ortalaması 42,3±12,6 yıl ve HBMÖ toplamından aldıkları puan ortalaması 4,29±0,02 olarak bulunmuştur. HBMÖ alt boyutlarına ait ifadelerden alınan puan ortalamalarına göre personel hizmet kalitesi alt boyutunun puan ortalamasının (4,71±0,02) en yüksek, besin kalitesi ve yemek servis kalitesi boyutunun puan ortalamasının ise (sırasıyla; 4,19±0,02, 4,19±0,02) en düşük olduğu saptamıştır. Hastaların cinsiyetleri, medeni durumları, yaş grupları, eğitim seviyeleri, meslekleri, yaşadıkları yer, hastane kalış süresi, diyeti, ve anksiyete risk durumu ile HBMÖ toplam puanları arasında istatistiksel olarak önemli bir fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was planned and carried out to identify inpatient satisfaction scale with nutrition services, in order to develop a scale specific to our country. In the study, additionally, using the scale developed, it was targeted to identify sub dimensions affecting satisfaction of patients with nutrition services and to compare these sub dimensions with the other variables. In the first stage of the study, the study on developing Inpatient Satisfaction Scale with Nutrition Services (ISSNS) was carried out with 240 patients hospitalized at least 3 days in a Medical School Hospital and Private Hospital in Konya City between the months February- Mars 2017. In the second stage of the study, satisfaction state was identified by means of the scale developed and the effect of the different variables on satisfaction was examined. In this stage, the relationship between ISSNS, patient diagnosis form, and Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS) was examined on 413 voluntary patients, hospitalized at least 3 days, between the months February-March 2017. As a result of validity (scope and structure validity) and reliability (scale internal consistency) analyses, made for ISSNS, a valid and reliable scale consisting of 25 items and 6 sub dimensions was reached. Cronbach-alpha internal consistency coefficient of the scale was found 0.922. It was identified that all sub dimensional scores of Inpatient Satisfaction Scale with Nutrition Service were positively correlated with total satisfaction scores. The highest correlation was found in sub dimension of nutrient quality (r=0.85). Mean age of 413 inpatients (57.9%, female; 42.1%, male), participated in application study carried out with the developed scale, was 42.3±12.6 years and mean score they take from total ISSNS was found as 4.29±0.02. According to mean total score taken from the expressions belonging to ISSNS sub dimensions, it was identified that mean score of sub dimension“personnel service quality”was the highest (4.71±0.02), while mean scores of sub dimension“nutrient quality”and food service quality was the lowest (respectively, 4.19±0.02, 4.19±0,02). Between the genders of patients; their marital status, age groups, educational levels, professions; the place, where they live, their staying time in hospital, their diets and their state of anxiety risk and total ISSNS scores, a statistically significant different was not found (p>0.05).