Psikolojik danışmanların insan doğasına ilişkin görüşleri ve öz şefkat
Psychological counselors' views on human nature and self compassion
  1. Tez No: 976410
  2. Yazar: CANSU IŞIKLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HADİYE KÜÇÜKKARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
Özet
Psikolojik danışmanların insan doğasına ilişkin görüşleri ve öz şefkat düzeylerinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilen bu çalışmada açıklayıcı ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi kolay ulaşılabilir olarak seçilmiş ve çalışmaya katılmayı kabul eden 353 psikolojik danışman olarak belirlenmiştir. Verilerin toplanmasında yaş, cinsiyet, kardeş sayısı, kaçıncı çocuk olduğu, ekonomik durum, en uzun yaşadığı yer, deneyim yılı, en son mezun olduğu eğitim seviyesi, çalışma durumu, hangi yaş grubu ile çalıştığı bilgileri kişisel bilgi formu ile alınmıştır. İnsan doğasına ilişkin görüşlerin incelenmesi amacıyla“İnsan Doğasının Felsefesi”ölçeği, öz şefkat düzeyinin belirlenmesi amacıyla“Öz-Duyarlık”ölçeği kullanılmıştır. Çalışma sonucunda psikolojik danışmanların insan doğasına ilişkin görüşlerinin kardeş sayısı, kaçıncı çocuk olduğu, eğitim seviyesi faktöründe anlamlı şekilde farklılaşmadığı, diğer demografik faktörlerde anlamlı şekilde farklılaştığı görülmüştür. İnsan doğasına ilişkin görüşlerin daha fazla alt boyutu etkilediği faktörlerin ekonomik durum ve en uzun yaşadığı yer olduğu belirlenmiştir. Psikolojik danışmanların öz şefkat düzeylerinin cinsiyet, kardeş sayısı ve kaçıncı çocuk olduğuna göre anlamlı şekilde farklılaşmadığı, diğer faktörler göz önüne alındığında öz şefkat ve alt boyutlarında anlamlı farklılaşma olduğu görülmüştür. Öz şefkatin ekonomik durum, en uzun yaşadığı yer, çalışma durumu ve çalıştığı yaş grubu faktörlerinden daha fazla etkilendiği görülmüştür. Psikolojik danışmanların insan doğasına ilişkin görüşleri ve öz şefkat düzeyleri arasındaki ilişki incelendiğinde güvenilirlik, karmaşıklık ve değişebilirlik alt boyutlarının öz şefkat ile düşük düzeyde korelasyon gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. İnsan doğasına ilişkin görüşlerin alt boyutları ile öz şefkat arasındaki regresyon incelendiğinde, değişebilirlik ve güvenilirlik puanı yükseldikçe öz şefkat düzeyinde azalma görülmektedir. Karmaşıklık puanı yükseldikçe öz şefkatin de arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, which was conducted to examine the views of psychological counselors on human nature and their levels of self-compassion, a relational screening model was used. The research methodology was easily categorized, and 353 psychological counselors who agreed to participate were identified. Data were collected using a personal information formula, including age, gender, number of siblings, number of children, economic status, place of residence, years of experience, most recent education level, employment status, and age group. The“Philosophy of Human Nature”model was used to examine views on human nature, and the“Self- Compassion”model was used to determine self-behavior. The study found that counselors' views on human nature did not differ significantly based on the number of siblings, number of children born, or level of education, but differed significantly across other demographic factors. It was determined that the factors that influenced the sub-dimensions of views on human nature were economic status and place of longest residence. Counselors' levels of self- compassion did not differ significantly based on gender, number of siblings, or number of children born, but when other factors were considered, there was a significant difference in self-compassion and its sub-dimensions. Self-compassion was found to be more strongly influenced by economic status, place of longest residence, employment status, and age group. An examination of the relationship between counselors' views on human nature and their levels of self-compassion revealed that the sub-dimensions of reliability, complexity, and changeability showed a low correlation with self-compassion. A regression analysis between the sub-dimensions of views on human nature and self-compassion revealed that as changeability and reliability scores increased, self-compassion decreased. As complexity scores increased, self-compassion also increased.