Üstün yetenekli öğrencilerin fiziksel aktivite öz yeterlikleri ile beden eğitimi dersine yönelik tutumlarının incelenmesi
An investigation of gifted students physical activity self-efficacy and attitudes toward physical education course
- Tez No: 976420
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRIM GÖKHAN GENCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
Özet
Bu araştırma, üstün yetenekli öğrencilerinin fiziksel aktiviteye yönelik öz yeterlik düzeyleri ile beden eğitimi dersine ilişkin tutumları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli benimsenmiş ve veri toplama aracı olarak“Çocuklar İçin Fiziksel Aktivite Öz Yeterlik Ölçeği”ile“Beden Eğitimi Dersi Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Mersin ilindeki Bilim ve Sanat Merkezlerinde öğrenim gören 224 öğrenci oluşturmuştur. Verilerin analizinde SPSS programı kullanılmış; betimsel istatistiklerin yanı sıra Pearson korelasyon analizi, bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda beden eğitimi dersine yönelik tutum düzeyleri genel olarak yüksek bulunmuş, cinsiyet değişkenine göre anlamlı farklılık saptanmamıştır. Doğum yılına göre yapılan karşılaştırmada; en yüksek tutum puanı 11 yaşındaki öğrencilerin, en düşük tutum puanı ise 14 ve 16 yaşındaki öğrencilerin olmuştur. BİLSEM yetenek alanına göre yapılan karşılaştırmada da gruplar arasında anlamlı farklılık belirlenmiş; en yüksek tutum puanı çift tanılı (genel zihinsel yetenek + müzik) öğrencilerin, en düşük tutum puanı ise genel zihinsel yetenek alanındaki öğrencilerin lehine bulunmuştur. Fiziksel aktiviteye yönelik öz yeterlik düzeylerinde cinsiyet, doğum yılı ve yetenek alanına göre anlamlı farklılık görülmemiştir. Beden eğitimi dersine yönelik tutum ile fiziksel aktivite öz yeterlikleri arasında negatif ve anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Regresyon analizi sonuçlarına göre, beden eğitimi dersine yönelik tutum değişkeni, fiziksel aktivite öz yeterlik düzeylerini anlamlı biçimde yordamıştır
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between gifted school students' self-efficacy levels toward physical activity and their attitudes toward physical education classes. A survey model was adopted as a quantitative research method in the study, and the“Physical Activity Self-Efficacy Scale for Children”and the“Physical Education Class Attitude Scale”were used as data collection tools. The study sample consisted of 224 students studying at Science and Art Centers in Mersin. SPSS was used for data analysis, and descriptive statistics, as well as Pearson correlation analysis, independent samples t-test, and one-way analysis of variance (ANOVA), were applied. The analyses revealed that attitude levels toward physical education classes were generally high, with no significant differences found based on gender. Based on the comparisons by year of birth, the highest attitude scores were observed among 11-year- old students, whereas the lowest scores were found among those aged 14 and 16. A significant difference was also found between the groups in the comparison made by BİLSEM talent area. The highest attitude score was found in favor of students with dual diagnosis (general mental ability + music), while the lowest attitude score was found in favor of students in the general mental ability domain. No significant difference was found in self-efficacy levels towards physical activity based on gender, year of birth, and ability area. A negative and significant relationship was found between attitude towards physical education class and physical activity self-efficacy. According to the regression analysis results, the attitude towards physical education class variable significantly predicted physical activity self-efficacy levels.