3-5 yaş grubu çocukların bağımsız öğrenmedavranışları ile öz bakım becerileriarasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between independent learning behaviors and self-care skills of 3-5 year-old children
- Tez No: 976434
- Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN ÜNÜVAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi dönem 3-5 yaş grubu çocukların bağımsız öğrenme davranışları ile öz bakım becerileri arasında ilişki olup olmadığını incelemektir. Aynı zamanda çocukların bağımsız öğrenme ve öz bakım becerilerinin çocukların, cinsiyetlerine, yaş gruplarına, kardeş sayısına ve ebeveynlerin öğrenim durumlarına göre anlamlı bir biçimde farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. Araştırmanın çalışma grubu 3-5 yaş aralığında olan ve Kütahya ilinde yaşayan 318 çocuktan oluşmaktadır. Araştırmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Bağımsız Öğrenme Davranışları Ölçeği (3-5 yaş)”ve“Okul Öncesi Dönem Çocukları (36–72 ay) İçin Öz Bakım Becerileri Ölçeği Öğretmen Formu”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin normalliğini test etmek için çarpıklık-basıklık değerleri incelenmiştir. Kolmogorov-Smirnov testi ile verilerin normal dağılıma uygun olup olmadığı kontrol edilmiştir. Verileri normal dağılım göstermediği için parametrik olmayan testler kullanılarak, iki gruplu karşılaştırmalarda Mann-Whitney U testi, üç ve daha fazla gruplu karşılaştırmalarda ise Kruskall- Wallis H testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiye Spearman sıra sayıları korelasyon analizi ile bakılmıştır. Anlamlılık seviyesi olarak 0,05 alınmıştır. Yapılan analizler sonucunda; bağımsız öğrenme davranışları ile öz bakım becerileri arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Değişkenler arasındaki korelasyonlar incelendiğine kardeş sayısı ve yaş gruplarına göre anlamlı bir ilişki olduğu bulunurken cinsiyet ve ebeveynlerin öğrenim durumuna göre anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine whether there is a relationship between the independent learning behaviors and self-care skills of preschool children aged 3-5. It is also to examine whether the independent learning and self-care skills of children differ significantly according to their gender, age group, number of siblings and educational status of parents. The study group consists of 318 children aged 3-5 living in Kütahya province. The data of the study were collected using the“Personal Information Form”,“Independent Learning Behavior Scale (3-5 years)”and“Self-Care Skills Scale for Preschool Children (36-72 months) Teacher Form”. Skewness-kurtosis values were examined to test the normality of the data. The Kolmogorov-Smirnov test was used to check whether the data were suitable for normal distribution. Since the data did not show a normal distribution, nonparametric tests were used, Mann-Whitney U test was used in two-group comparisons, and Kruskall-Wallis H test was used in three or more group comparisons. The relationship between variables was examined with Spearman rank number correlation analysis. The significance level was taken as 0.05. As a result of the analyses; a positive and significant relationship was found between independent learning behaviors and self-care skills. When the correlations between variables were examined, a significant relationship was found according to the number of siblings and age groups, but no significant relationship was found according to gender and parents' education level.