Femoroasetabular sıkışma tanısı konulan hastalarda spinopelvik parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of spinopelvic parameters in patients diagnosed with femoroacetabular impingement
  1. Tez No: 976543
  2. Yazar: FATİH KALE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ATİLLA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
Özet
2019-2025 yılları arasında, 16-50 yaş aralığına sahip 105 FAS hastası (65 asemptomatik, 40 semptomatik) 2 grup olarak değerlendirilmiştir. Bu hastalar yaş, cinsiyet, VKİ (Vücut Kütle İndeksi), aktivite (HSAS), dominant taraf açısından not edilmiş olup FADIR testi ile muayene edilip Artritik Olmayan Kalça Skoru (NAHS) hesaplanmıştır. Hastalara rutin pelvis grafilerine ek olarak ayakta ve oturarak (derin fleksiyonda) lateral spinopelvik grafiler çekilmiş olup hem ayakta hem de oturarak Lomber Lordoz (LL), Sakral Eğim (SS), Pelvik Eğim (PT), Pelvik Femoral Açı (PFA), Asetabular İnklinasyon (AI) ölçülüp Pelvik İnsidans (PI), Kombine Sagital İndex(CSI), PI-LL hesaplanmış ve bu parametrelerin farkı(Δ) bulunduktan sonra Dorr sınıflamasına göre pelvik mobilitesi sınıflandırılmıştır. Önemli eşik değerler alıcı işletim karakteristiği (ROC) eğrisi analizlerinden ve grupların ortanca değerlerinden belirlenmiştir. Gruplar arasında demografik değişkenler ve aktivite düzeyi (HSAS) ile ilişki bulunmadı. FADIR testi semptomatik grupta bariz yüksekti (%75 vs %6,2; p<0,001). Gruplar, Dorr sınıflamasına göre farklılık göstermekte olup (p<0,001) normal olanların %14,7'si, sert sınıflamanın (ΔSS <10°) %93,8'si semptomatik olup hipermobil sınıf ise tamamen asemptomatikti. Sagittal parametrelerden anterior sıkışma ile ilişkili CSIsitting (<151°), ΔPFA (>75°) ve lumbopelvik uyumsuzluk ile ilişkili (PTstanding≥18°) ağrıyı öngörmede anlamlı bulundu (CSIsitting ≤150°; duyarlılık %82,50, özgüllük %80,00, ΔPFA≥77° duyarlılık %72,50, özgüllük %96,92, PTstanding≥18°; duyarlılık %67,50, özgüllük %87,69) (%95 CI, p<0,001). PFAsitting(>115°) (anterior sıkışma) ortancası semptomatik grupta ortanca 107,50 olup gruplar arası anlamlıdır(p<0,001). Literatürde FAS hastalarında ağrı ile spinopelvik parametrelerin ilişkisi net değildir. Çalışmamızda semptomatik yani ağrılı FAS grubu genellikle sert omurgaya sahipti (ΔSS <10°, ΔPFA >75°). Literatürde özellikle kalçada anterior sıkışma (posterior dislokasyon) parametreleri ile ilişkili CSIsitting değerinin ≤150° ve lumbopelvik uyumsuzluk göstergesi olan PTstanding≥18° olması ağrının öngörülebilmesi açısından FAS hastalarında anlamlı bulundu ve bu sonuçlar FAS hastalarının ağrı ile ilişkisi açısından lumbopelvik bileşkenin önemini artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Between 2019 and 2025, 105 FAS patients (65 asymptomatic, 40 symptomatic) between the ages of 16-50 were evaluated in 2 groups. These patients were noted in terms of age, gender, BMI (Body Mass Index), activity (HSAS), dominant side, examined with FADIR test and Non-Arthritic Hip Score (NAHS) was calculated. In addition to routine pelvic radiographs, lateral spinopelvic radiographs were taken both standing and sitting (in deep flexion) and Lumbar Lordosis (LL), Sacral Slope (SS), Pelvic Tilt (PT), Pelvic Femoral Angle (PFA) were measured both standing and sitting, Acetabular Inclination (AI) was measured and Pelvic Incidence (PI), Combined Sagittal Index (CSI), PI-LL were calculated and pelvic mobility was classified according to Dorr classification after finding the difference (Δ) of these parameters. Significant thresholds were determined from receiver operating characteristic (ROC) curve analyses and median values of the groups. Demographic variables and activity level (HSAS) were not correlated between the groups. The FADIR test was significantly higher in the symptomatic group (%75 vs %6.2; p<0.001). The groups were different according to Dorr classification (p<0.001), with %14.7 of the normal and %93.8 of the stiff classification (ΔSS <10°) being symptomatic, while the hypermobile class was completely asymptomatic. Of the sagittal parameters, CSIsitting(<151°) associated with anterior impingement, ΔPFA (>75°) and PTstanding≥18° associated with lumbopelvic mismatch (CSIsitting ≤150°; sensitivity %82.50, specificity %80.00, ΔPFA≥77° sensitivity %72.50, specificity %96.92, PTstanding≥18°; sensitivity %67.50, specificity %87.69) (%95 CI, p<0.001). The median PFAsitting (>115°) (anterior impingement) was 107.50 in the symptomatic group, which was significant between groups (p<0.001). In conclusion, the relationship between pain and spinopelvic parameters in patients with FAS is not clear in the literature. In our study, the symptomatic, i.e. painful FAS group generally had a stiff spine (ΔSS <10°, ΔPFA >75°). In the literature, the CSIsitting value ≤150°, which is associated with anterior impingement (posterior dislocation) parameters especially in the hip and PTstanding≥18°, which is an indicator of lumbopelvic mismatch were found to be significant in FAS patients in terms of predicting pain and these results increase the importance of the lumbopelvic junction in terms of its relationship with pain in FAS patients