Periferik sinir onarımı yapılan ratlarda nonsteroid anti-inflamatuar ilaçların sinir iyileşmesi üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of nonsteroidal anti-inflammatory drugs on nerve healing in rats undergoing peripheral nerve repair
- Tez No: 976545
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR UZEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, rat siyatik sinir transeksiyonu ve epinöral onarım modeli sonrası farklı nonsteroid anti-inflamatuar ilaçların sinir rejenerasyonuna etkileri fonksiyonel (SFI), elektrofizyolojik ve histomorfometrik sonuçlar üzerinden karşılaştırıldı. Wistar albino, erişkin erkek 40 rat rastgele 5 eşit gruba (n=8; ibuprofen, diklofenak, tenoksikam, deksketoprofen, kontrol) ayrıldı. Tüm hayvanlarda sağ siyatik sinir tam kat kesilerek epinöral olarak koapte edildi ve ilaçlar 3 hafta boyunca oral yoldan verildi. Fonksiyonel değerlendirme SFI ile 2., 4., 6., 8., 10. ve 12. haftalarda; EMG 12. haftada; histomorfometri (akson çapı, miyelin kalınlığı, akson alanı) ise terminal dönemde yapıldı. SFI karşılaştırmalarında, kontrol grubuna göre ibuprofen grubunda 2. haftada (p=0,043) ve tenoksikam grubunda 2. ve 4. haftalarda (p=0,018; p=0,026) anlamlı iyileşme saptandı. EMG'de amplitüd oranları açısından anlamlı fark yoktu, latans oranında yalnızca deksketoprofen grubunda kontrol grubu ile fark bulundu (p=0,039). Histomorfometride, miyelin kalınlığı ortalaması en yüksek ibuprofen grubunda (1,65 ± 0,58 µm), akson alanı en yüksek tenoksikam grubundaydı (6,60 ± 9,04 µm²). İlaç grupları kontrolle kıyaslandığında anlamlı fark saptandı (p<0,05). Nonsteroid anti-inflamatuar ilaçlar, periferik sinir onarımı sonrası iyileşmeyi ajan-özgül biçimde etkileyebilir. Bu modelde ibuprofen ve tenoksikam histolojik incelemede öne çıkarken, deksketoprofenin etkileri sınırlı kaldı. Erken dönemde SFI'deki kazanımlar histolojik bulgularla kısmen örtüştü. Bulguların klinik uygulamaya taşınması daha ileri, çok zaman noktalı çalışmalarla desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
This study compared the effects of different nonsteroidal anti-inflammatory drugs on nerve regeneration after rat sciatic nerve transection and epineurial repair using functional, electrophysiological, and histomorphometric outcomes. Forty adult male Wistar rats were randomly allocated to five groups (n=8 each: ibuprofen, diclofenac, tenoxicam, dexketoprofen, control). In all animals, the right sciatic nerve was fully transected and repaired with epineurial coaptation; drugs were administered orally for 3 weeks. Functional recovery was assessed with the Sciatic Functional Index at weeks 2, 4, 6, 8, 10, and 12; electromyography was performed at week 12; and histomorphometry (axon diameter, myelin thickness, axon area) at the terminal endpoint. Compared with controls, SFI showed significant improvement in the ibuprofen group at week 2 (p=0.043) and in the tenoxicam group at weeks 2 and 4 (p=0.018; p=0.026). EMG revealed no significant differences in amplitude ratios; a difference in latency ratio was observed only in the dexketoprofen group versus control (p=0.039). Histomorphometry demonstrated the highest mean myelin thickness in the ibuprofen group (1.65 ± 0.58 µm) and the largest axon area in the tenoxicam group (6.60 ± 9.04 µm²), with drug groups differing significantly from controls (p<0.05). NSAIDs may influence post-repair nerve healing in an agent-specific manner. In this model, ibuprofen and tenoxicam were most prominent histologically, whereas dexketoprofen showed limited effects; early SFI gains partially aligned with histological findings. Further multi-time-point studies are warranted to inform clinical translation.