Karpal tünel sendromunda ultrasonografik parametrelerin elektrofizyolojik bulgular, klinik parametreler ve santral sensitizasyon ile ilişkisi
Relationship of ultrasonographic parameters with electrophysiological findings, clinical parameters, and central sensitization in carpal tunnel syndrome
- Tez No: 976575
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN MESCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Karpal tünel sendromu (KTS), median sinirin karpal tünelde sıkışmasıyla ortaya çıkan en sık tuzak nöropatidir. Tanı genellikle klinik ve fizik muayene ile konulabilse de, kesin tanı için elektrofizyolojik incelemeler altın standarttır. Ancak bu yöntem sinir çevresi yapıları değerlendiremediğinden, ultrasonografinin (USG) tanıdaki rolü önem kazanmıştır. KTS'de ağrının gelişiminde nosiseptif ve nöropatik mekanizmaların rol oynadığı, santral sensitizasyonun (SS) da bu sürece katkısı olabileceği öne sürülmektedir. Bu çalışmada, KTS tanısında ultrasonografik parametrelerin klinik, elektrofizyolojik bulgular ve SS ile ilişkisi incelenerek, tanısal değeri en yüksek ultrasonografik parametrelerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Elektrofizyolojik olarak KTS tanısı alan 29 hasta ile 29 sağlıklı kontrol çalışmaya dahil edildi. Katılımcıların demografik verileri kaydedildi; ardından klinik değerlendirmeler ile fizik muayene testleri gerçekleştirildi. Semptom şiddeti Vizüel Analog Skala (VAS), semptom ve fonksiyonel durum Boston Karpal Tünel Anketi, nöropatik ağrı LANSS (Leeds Nöropatik Belirtiler ve Bulgular Değerlendirmesi), SS ise Santral Sensitizasyon Ölçeği (SSÖ) kullanılarak değerlendirildi. Her iki grupta da USG ile; skafoid-pisiform, trapezium-hamat kemik kancası ve önkol düzeylerinde (distal bilek çizgisinden 10 cm proksimal) median sinirin kesitsel alanı (KA) ile proksimal-distal transvers ve anteroposterior (AP) çapları ölçüldü. Ayrıca, yassılaşma oranları ve skafoid-pisiform düzeyinde ölçülen KA'nın, trapezium-hamat kemik kancası ile önkolda ölçülen KA'ya oranları hesaplandı. Çalışmamızın sonuçlarına göre median sinir proksimal ve distal KA ölçümlerinin elektrodiagnostik şiddet, motor distal latans, nöropatik ağrı ve SS skorlarıyla pozitif ilişkili olduğu; USG ve klinik parametreler arasında ise anlamlı ilişki bulunmadığı görülmüştür. KTS tanısında en yüksek duyarlılık ve özgüllük proksimal ve distal KA'da bulunmuştur. Hastaların önemli bir kısmında santral sensitizasyonun mevcut olduğu belirlenmiştir. Median sinir kesitsel alan artışı elektrodiagnostik şiddet ve SS ile ilişkili olup, SS'yi öngörmede median motor distal latans ve LANSS ölçeği total skoru en belirleyici değişkenler olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Carpal tunnel syndrome (CTS) is the most common entrapment neuropathy, resulting from compression of the median nerve within the carpal tunnel. Although the diagnosis is generally established based on clinical and physical examination findings, electrophysiological studies remain the gold standard for confirmation. However, since these methods cannot evaluate the surrounding soft tissues of the nerve, ultrasonography (USG) has gained importance in the diagnostic process. It has been suggested that both nociceptive and neuropathic mechanisms play a role in the development of pain in CTS, and that central sensitization (CS) may also contribute to this process. The aim of this study was to investigate the relationship between ultrasonographic parameters and clinical, electrophysiological findings and CS in patients with CTS, and to determine the ultrasonographic parameters with the highest diagnostic value. Twenty-nine patients diagnosed with CTS electrophysiologically and twenty-nine healthy controls were included in the study. Demographic data of the participants were recorded, followed by clinical evaluations and physical examination tests. Symptom severity was assessed using the Visual Analog Scale (VAS); symptom and functional status using the Boston Carpal Tunnel Questionnaire; neuropathic pain using the Leeds Assessment of Neuropathic Symptoms and Signs (LANSS); and CS using the Central Sensitization Inventory (CSI). In both groups, the cross-sectional area (CSA), transverse and anteroposterior (AP) diameters of the median nerve were measured by USG at the scaphoid-pisiform, trapezium-hamate hook, and forearm levels (10 cm proximal to the distal wrist crease). Additionally, flattening ratios and CSA ratios (scaphoid-pisiform CSA / trapezium-hamate CSA and scaphoid-pisiform CSA / forearm CSA) were calculated. According to the results of our study, proximal and distal CSA measurements of the median nerve were positively correlated with electrophysiological severity, motor distal latency, neuropathic pain, and CSI scores, whereas no significant correlation was found between USG and clinical parameters. The highest sensitivity and specificity in CTS diagnosis were obtained from proximal and distal CSA values. A significant proportion of patients exhibited central sensitization. Enlargement of the median nerve CSA was associated with electrophysiological severity and CSI scores, and median motor distal latency and total LANSS score were identified as the most significant predictors of CSI.