Gamma knife radyocerrahisinin beyin metastazlarındaki etkinliği: Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nin 20 yıllık deneyimi
Efficacy of gamma knife radiosurgery in brain metastases: 20-year experience of Gazi University Faculty of Medicine
  1. Tez No: 976574
  2. Yazar: OZAN YAVUZ TÜFEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT EMRE YAMAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM DAĞLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gamma Knife Ünitesi'nin 20 yıllık klinik deneyimine dayanarak beyin metastazlarında Gamma Knife radyocerrahisinin (GKRC) uzun dönem etkinliğini ve prognostik faktörlerini ortaya koymayı amaçlamıştır. Çalışmaya 511 hastaya ait 552 GKRC tedavisi dahil edilmiştir. Demografik, klinik ve radyolojik veriler retrospektif olarak incelenmiştir. Lokal kontrol oranı %76,1 olarak bulunmuş; medyan genel sağkalım 17,53 ay, yeni metastaz gelişimine kadar geçen medyan süre 14 ay olarak hesaplanmıştır. Takip süresi boyunca gözlenen uzun dönem lokal kontrol ve düşük komplikasyon oranı, GKRC'nin beyin metastazı tedavisinde uzun dönem etkinliğini göstermektedir. Yeni metastaz gelişimine kadar geçen sürenin literatür ortalamalarına göre uzun olması, GKRC'nin yalnızca lokal kontrol değil, aynı zamanda olası bir immünolojik yanıt aracılığıyla abscopal etki oluşturabileceğini düşündürmektedir. Bulgular, GKRC'nin yüksek etkinlik, düşük toksisite ve uzun dönem sağkalım avantajı sağladığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to demonstrate the long-term efficacy and prognostic factors of Gamma Knife radiosurgery (GKRS) for brain metastases, based on the 20-year clinical experience of the Gazi University Faculty of Medicine Gamma Knife Unit. A total of 552 GKRS treatments in 511 patients were retrospectively analyzed using demographic, clinical, and radiological data. The local control rate was 76.1%, with a median overall survival of 17.53 months and a median time to new metastasis development of 14 months. Sustained long-term control with low complication rates indicates the durable efficacy of GKRS in the management of brain metastases. The relatively prolonged interval before the appearance of new lesions suggests that GKRS may not only achieve local tumor control but also induce a potential abscopal effect through systemic immune modulation. These findings confirm the high efficacy, low toxicity, and favorable long-term outcomes of GKRS in brain metastases.