Karpal tünel sendromu olan hastalarda palmar kutanöz sinir iletiminin incelenmesi
Assessment of palmar cutaneous nerve conduction in patients with carpal tunnel syndrome
- Tez No: 604822
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER US
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörolojik Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaçlar: Palmar kutanöz sinir (P.K.S), median sinirin bir dalı olmasına rağmen karpal tünel içinde seyretmez, dolayısıyla karpal tünel sendromunda (KTS) etkilenmemesi beklenir. Bu sinirin, KTS tanısında ulnar ve radial sinirlere benzer şekilde bir karşılaştırma siniri olarak kullanılabileceği öne sürülmektedir, ancak bu konuda çok az sayıda çalışma vardır. Bu çalışmada KTS klinik belirti ve bulguları ile başvuran hastalarda P.K.S iletiminin incelenmesi, bunun median ve ulnar sinir iletim çalışmalarıyla karşılaştırılması ve KTS'de etkilenme oranının tespit edilmesi amaçlandı. Gerekçe ve Yöntem: Çalışmaya KTS klinik tanısı olan 60 hastanın 99 eli alındı. Bu hastaların elektrofizyolojik verileri 38 sağlıklı bireyden elde edilen verilerle karşılaştırıldı. Duyu sinir iletim çalışmaları median sinir için I. ve II. parmakta, ulnar sinir için V. parmakta ve palmar kutanöz sinirde gerçekleştirildi. Duyu sinir iletim çalışmalarında başlangıç latansı, iletim hızı ve amplitüd değerleri kaydedildi. Ayrıca, median I. ve II. parmak – P.K.S latans ve hız farkı, median II. parmak – ulnar latans farkı hesaplandı. Motor çalışmalar median ve ulnar sinirlerde gerçekleştirildi. Distal latans, amplitüd ve iletim hızları ölçüldü. F yanıtları için minimum latans değerinin boya oranı hesaplandı. Hastaların klinik ve elektrofizyolojik verileri karşılaştırıldı. Bulgular: KTS'li hastalarda en fazla anormallik gösteren elektrofizyolojik parametre median II. sinir duyu latansındaki uzamaydı (%73). Bunu sırasıyla median I. sinir duyu latansındaki uzama (%62) ve median-ulnar duyu sinirlerinin latans farkı (%60) izledi. Karpal tünel içinde seyretmemesine rağmen KTS'li hastaların %56'sında PKS çalışması anormallik gösterdi. Ayrıca bu sinirin, ana median sinirin inerve ettiği alan dışında eş zamanlı olarak tenar bölgede de duyusal yakınması bulunan 8 elin 7'sinde anormallik gösterdiği saptandı. Klinik belirti ve bulgularla en fazla ilişki gösteren elektrofizyolojik parametreler median duyu sinirlerinden elde edildi. Sonuç: P.K.S, KTS tanısında karşılaştırma siniri olarak kullanım açısından uygun değildir. KTS'li hastalarda yüksek oranda anormallik göstermesi bu iki sinirin birlikte etkilenmesi ile ilişkili olabilir. Ayrıca bu anormallik KTS'li hastaların bir kısmının klasik duyu alanı dışında yer alan yakınmalarını açıklayabilir. KTS ve/veya P.K.S lezyonu düşülen olgularda iki sinirin hem elektrofizyolojik hem de mümkünse ultrasonografik olarak değerlendirilmesi hem doğru tanı hem de uygun cerrahi yöntemin belirlenmesine ve cerrahi sonrasında hastanın yakınmalarının azalmasına neden olabilir.
Özet (Çeviri)
Aims: Although, the palmar cutaneous nerve is a branch of median nerve (PCBm), it is considered to be unaffected in carpal tunnel syndrome (CTS), because it does not pass through the carpal tunnel. Therefore similar to ulnar and radial nerves, PCBm has been recommended as a comparator nerve in diagnosis of CTS. However, to date, there are very few studies investigating the role of the PCBm in diagnosis of CTS. The aims of the study were to assess PCBm nerve conduction in patients with signs and symptoms of CTS; to compare the results of PCBm, median and ulnar nerve conduction studies (NCS) and to determine the ratio of abnormality of PCBm in CTS. Materials and Methods: Ninety nine hands of 60 patients with clinical CTS were enrolled. The electrophysiological data of the patients were compared to the results of 38 healthy subjects. Sensory NCS were assessed in the 1st and 2nd digits for the median nerve, in the 5th digit for the ulnar nerve and in PCBm. The onset latency, conduction velocity and amplitude were recorded. Additionally, the latency and velocity differences between the median nerves (1st and 2nd digits) and PCBm, and the latency difference between median (2nd digit) and ulnar nerves (5th digit) were calculated. Motor NCS were assessed in the median and ulnar nerves. Distal latency, amplitude and conduction velocities were recorded. For F-wave studies, the ratio of minimum F latency to weight was calculated. Clinical and electrophysiological data of the patients were compared. Results: The most frequent abnormality that was found in electrophysiological parameters was the delayed latency in the 2nd digit of the median nerve (73%). The delayed latency of the 1st digit of the median nerve (62%) and abnormal latency difference between the median-ulnar nerves were the other most seen findings. Although, it does not pass through the carpal tunnel, 56% of patients with CTS showed abnormal PCBm conduction. Additionally, in the 7 of 8 hands showing abnormal sensation in the thenar eminence and abnormal sensory distribution along the main branch, PCBm nerve conduction was also found as abnormal. The most correlated electrophysiological parameters with clinical findings were found in median nerves. Conclusions: PCBm is not ideal as a comparator nerve for the neurophysiological diagnosis of CTS. The result of frequent PCBm abnormality in CTS may be related to the concomitant damage of both of these nerves. Additionally, this finding may help to explain, at least in part, why patients with CTS often show sensory involvement beyond the classical median nerve sensory borders in CTS. In patients with CTS and/or PCBm entrapment, both of these nerves should be evaluated with electrophysiological and sonographic evaluations. These modifications may help clinicians to define the correct diagnosis, may help surgeons to perform the additional neurolysis of PCBm and may reduce the symptoms of patients following surgery.