Naile Akıncı yaşamı ve sanatı
Naile Akıncı's life and art
- Tez No: 976602
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY CANAN OKKALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Naile Akıncı'nın sanat yolculuğunu ele almaktadır. Özellikle manzara resimleriyle tanınan Akıncı, kendine özgü tarzını ortaya koyarak Türk resminde manzara resmine yeni bir perspektif sunar ve hayatı boyunca çalışmalarını sürdürür. Bu çalışmada Akıncı'nın sanat hayatı, dönemin diğer sanatçıları, atölye arkadaşları ile olan ilişkileri, eğitim aldığı hocaları araştırılmış, eserlerinin çözümlemesi yapılmıştır. Sanayi Nefise'den mezun olan resim öğretmeni İhsan Rıza Hanım'ın yönlendirmesiyle 1938 yılında akademik eğitime başlayan Akıncı'nın eğitimi Nurullah Berk ve Bedri Rahmi Eyüboğlu ile devam eder. Zeki Kocamemi ve Fransız ressam Léopold Lévy'nin atölyelerinde eğitim gören Akıncı, 1943 yılında Orta kısımdan mezun olur. Akademi eğitiminin yüksek kısmını 1952 yılında hocası Zeki Kocamemi'nin atölyesinden mezun olarak tamamlar. Sanatçı Naile Akıncı, eğitimi sırasında başladığı Eyüp ve Haliç manzaralarına mezuniyeti sonrasında da resmetmeye devam eder ve böylece sanat yaşamına ilk adımlarını atar. Eyüp ve Haliç'in yanı sıra İstanbul'un diğer semtlerinden olan Bebek, Marmara Adaları, Ekinlik Adası gibi bölgeler de Akıncı'nın çalışmalarına konu olur. Türk resim sanatında manzara resmine yeni bir yaklaşım getiren Akıncı, eserlerini oluştururken sadece görüleni aktarmak yerine kendine özgü tarzını kavramsal anlatılar aracılığıyla yansıtır. Akıncı, ağırlıklı olarak manzaralarında ışık-gölge ilişkisini belirgin şekilde kompozisyonlarına yansıtırken aynı zamanda dokusal harmoniyle konuyu vurgular. Sanatçının eserlerinde Kübizm, Ekspresyonizm ve Konstrüktivizm gibi akımlardan etkilendiği ve bunların izlerinin görüldüğü, Türk resim sanatında kendine has bir dil geliştirdiği gözlenir. Araştırma sanatçının eserlerinin bir ressamın doğa ile uzun süreli ilişki kurma potansiyelini göstermesi bakımından önemlidir. Bu uzun soluklu yaratıcı süreç, zamansal ve duygusal bir varlık bütünlüğünü somutlaştırır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the artistic career journey of Naile Akıncı. Especially known for her landscape paintings, Akıncı introduced a new perspective with her unique style and continued her works throughout her life. This study examines Akıncı's artistic career, her relationships with her studio peers, the artists of the period, and the mentors under whom she was trained. The analysis of her works is supported by an interview with her son, Cengiz Akıncı, and the questions addressed to him. Guided by her painting teacher İhsan Rıza Hanım, who was a graduate of Sanayi Nefise, Akıncı began her academic education in 1938 and her training continued under Nurullah Berk and Bedri Rahmi Eyüboğlu. However, due to health issues, she had to interrupt her education at the end of the first year and renewed her enrollment after six months. Akıncı, who was trained in the workshops of Zeki Kocamemi and the French painter Léopold Lévy in 1939, graduated from the Middle Level of the Painting Division in 1943 and enrolled in the Higher Level of the Painting Division that same year. Yet, due to health problems, she had to take a six-year hiatus from her education during this period. In later years, she resumed her Academic education and completed it in 1952, graduating from her mentor Zeki Kocamemi's workshop. During her advanced studies, the artist Naile Akıncı began painting the landscapes of Eyüp and the Golden Horn, and she continued these depictions after graduation, thus taking her first steps into her artistic career. Introducing a new approach to landscape painting in Turkish art, Akıncı reflects her unique style through conceptual narratives rather than merely depicting what she sees. Akıncı primarily created works through her distinctive perspective on landscapes, prominently incorporating light-shadow relationships into her compositions while also emphasizing the subject through pieces characterized by textural harmony. In Akıncı's works, the influence and traces of movements such as Cubism, Expressionism, and Constructivism can be observed, through which she developed a unique visual language within Turkish painting. In addition to Eyüp and the Golden Horn, other districts of Istanbul such as Bebek, as well as regions like the Marmara Islands and Ekinlik Island, also became subjects of Akıncı's works. Thus, the research demonstrates that Akıncı's works reflect the potential of a painter to establish a long-term relationship with nature. These prolonged creative processes embody a unity of temporal and emotional presence.