Manifestations of native speakerism in Turkish private language schools: A mixed-methods study
Anadilcilik ideolojisinin Türkiye'deki özel dil okullarında görünümleri: Karma yöntemli bir çalışma
  1. Tez No: 976668
  2. Yazar: ŞEVVAL NUR ALAGEYİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE GÜNDÜZ, DR. IŞIL GÜNSELİ KAÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Eğitim ve Öğretim, Sociology, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Ana Bilim Dalı
Özet
İngilizce öğretimi alanında çeşitli biçimlerde tanımlanan bir ideoloji olan anadilcilik, ideal İngilizce öğretmenine ilişkin tartışmaları beslemektedir. Bu çalışma, anadilciliğin Türkiye'deki özel dil okullarındaki görünümünü incelemektedir. Bu çalışma, anadilcilik ideolojisinin özellikle Türkiye'deki özel dil okullarındaki görünümünü araştırmaktadır. Amaç, işe alım uygulamaları, öğrenci tercihleri ve öğretmen deneyimlerini incelemektir. Bu çok aşamalı karma yöntem desenine dayanan çalışmada, nicel veriler özel dil okullarında görev yapan 70 işe alım yetkilisi, 80 genç yetişkin öğrenci anketleriyle toplanmıştır. Nitel veriler ise çevrim içi yayımlanan 53 iş ilanının tematik analizi ve her bir gruptan (işe verenler, ana dili İngilizce olan ve olmayan öğretmenler, öğrenciler) dörder katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmelerle elde edilmiştir. Bulgular, anadil konuşurluğu ideolojisinin çok katmanlı bir yapıya sahip olduğunu göstermektedir: İş ilanlarında, İç Çember ülkelerden gelen ana dili İngilizce olan öğretmenler tercih edilmekte ve bu tercihler genelde mesleki yeterlilik şartlarıyla birlikte sunulmaktadır. İşe alımcılar eğitim geçmişini ve deneyimini önemserken, pedagojik formasyon konusunda çifte standart uygulamakta; ana dili İngilizce olmayan öğretmenlerden (NNEST) daha yüksek oranda pedagojik yeterlilik beklenmektedir. Öğrenciler daha dengeli tercihlere sahiptir: Ana dili İngilizce olan öğretmenleri akıcılık ve otantiklik açısından, anadili İngilizce olmayan öğretmenleri ise dil bilgisi ve empati açısından avantajlı görmektedirler. Ana dili İngilizce olmayan öğretmenler, sistematik dışlanma, mesleki kimlik güvensizliği ve eşit olmayan kariyer olanakları gibi sorunlar ifade etmiştir. Bu çalışma, anadili konuşurluğunun pedagojik üstünlükten ziyade, kurumsal imajı güçlendiren sembolik bir sermaye işlevi gördüğünü ortaya koymaktadır. Bulgular, tarihsel ideolojiler ve neoliberal piyasa dinamiklerinin beslediği düşünülen anadil konuşuru yanılgısına dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
Native speakerism is a variably defined ideology in English Language Teaching (ELT) and it has brought discussions about the ideal English teacher. This study addresses the manifestation of native speakerism specifically within private language schools in Türkiye. The main aim of this research is to explore recruitment practices, student preferences, and teacher experiences. Adopting a multiphase mixed-methods design, this study utilized quantitative data collection through questionnaires with 70 recruiters and 80 young adult students from private language schools. Qualitative data were gathered through thematic analysis of 53 online job advertisements and semi-structured interviews conducted with four participants from each group recruiters, NESTs, NNESTs and students. Findings reveal native speakerism is multi-layered: job advertisements explicitly favor native English-speaking teachers (NESTs), particularly from Inner Circle countries, often alongside professional qualifications. Recruiters, while valuing educational background and experience, apply double standards, more consistently requiring pedagogical degrees from non-native English-speaking teachers (NNESTs). Students exhibit balanced preferences, valuing native speakers for authenticity and fluency, but non-native teachers for grammar explanation and empathy, often preferring a co-teaching model. Teachers, especially non-native ones, report systemic marginalization, identity insecurity, and unequal career opportunities. This study concludes that native speakerism is not seen as pedagogical superiority, rather, a marketing signal, highlighting the native speaker fallacy driven by historical ideologies and neoliberal market forces within Türkiye's private language education sector.