Trimetilolpropan trioleat (TMPTO) sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of trimethylolpropane trioleat (TMPTO)
  1. Tez No: 976669
  2. Yazar: SÜMEYYE BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN İLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüz endüstrisinde, mekanik ekipmanların zorlu koşullar altında çalışması gerektiğinde, yüksek performanslı yağlayıcılar büyük bir öneme sahiptir. Geleneksel mineral yağların sınırlamaları ve çevresel endişeler göz önüne alındığında, çevre dostu alternatifler araştırma odaklıdır. Bu alternatifler arasında bitkisel yağlar çevre dostu ve ekonomik bir seçenek sunarken, düşük sıcaklık performansı ve oksidasyon stabilitesi gibi bazı zayıf yönleri bulunmaktadır. Sentetik esterler daha geniş bir uygulama yelpazesi ve termal kararlılık sağlar. Özellikle doğal kaynaklardan türetilen poliol esterler, düşük sıcaklıkta performans ve çevresel uygunluk açısından avantajlar sunarak modern endüstrinin ihtiyaçlarına uygun alternatifler olarak öne çıkar. Poliol esterleri, çeşitli uygulamalara sahip olan biyo yağlayıcılardır. Oleik asidin (OA) trimetilolpropan (TMP) ile esterleştirilmesi ile Trimetilolpropan trioleat (TMPTO) adı verilen bir biyoyağlayıcı elde edilmektedir. Trigliseritin kimyasal olarak değiştirilmiş bir ürünü olan TMPTO, bitkisel yağla karşılaştırıldığında daha iyi oksidasyon kararlılığına ve daha iyi düşük sıcaklık özelliklerine sahip olup çevre dostu bir yağlayıcı olarak kullanılabilir. TMPTO, yüksek kayganlık ve viskozite indeksleri, yüksek termal kararlılık, biyolojik olarak parçalanabilirlik gibi faydalı fiziksel özelliklere sahiptir. OA ve TMP esterleşme reaksiyonunda yaygın olarak homojen katalizörlerin kullanıldığı görülmektedir. Fakat, esterifikasyon reaksiyonlarında reaksiyon sonrası ortamdan daha kolay uzaklaştırılma avantajı nedeniyle heterojen katalizörlerin de tercih edildiği bilinmektedir. Bu çalışma kapsamında heterojen katalizör kullanılarak TMPTO sentezi gerçekleştirilmiş olup reaksiyon verimlerinin değerlendirilmesi yer almaktadır. Heterojen katalizör ile yüksek OA dönüşümü elde edilerek TMPTO sentezlenmiş olup esterlerin ticari ürünler ile kıyaslanabilir özelliklere sahip olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In modern industry, high-performance lubricants are of great importance when mechanical equipment must operate under harsh conditions. Given the limitations of traditional mineral oils and environmental concerns, research is focused on eco-friendly alternatives. Among these alternatives, vegetable oils offer an environmentally friendly and economical option, though they have weaknesses such as low-temperature performance and oxidation stability. Synthetic esters provide a broader range of applications and thermal stability. Particularly, polyol esters derived from natural resources stand out as suitable alternatives for modern industrial needs, offering advantages in low-temperature performance and environmental compatibility. Polyol esters are bio-lubricants with various applications. A bio-lubricant called trimethylolpropane trioleate (TMPTO) is produced through the esterification of oleic acid (OA) with trimethylolpropane (TMP). Trimethylolpropane trioleate (TMPTO), a chemically modified product of triglyceride, exhibits better oxidative stability and improved low temperature properties compared to vegetable oils and can be used as an environmentally friendly lubricant. TMPTO possesses beneficial physical properties such as high lubricity, viscosity indices, high thermal stability, and biodegradability. In the esterification reaction between OA and TMP, homogeneous catalysts are commonly used. However, heterogeneous catalysts are also preferred in esterification reactions due to their advantage of being more easily separable from the reaction medium post-reaction. Within the scope of this proposed study, reaction data for the synthesis of trimethylolpropane trioleate (TMPTO) using heterogeneous catalysts will be compared with commercial products. This study also aims to elucidate the structures of the synthesized esters and the obtained products. In this study, TMPTO synthesis was carried out using a heterogeneous catalyst, and the reaction yields were evaluated. High OA conversion was achieved with the heterogeneous catalyst, enabling the synthesis of TMPTO, and it was concluded that the esters exhibit properties comparable to commercial products.