The portrait of a philosopher: Louis Althusser in historical and political context
Bir düşünürün portresi: Tarihsel ve politik bağlamda Louis Althusser
- Tez No: 976686
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMÜR BİRLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, değişen konjonktürün belirlediği tarihsel ve politik bağlamda Louis Althusser'i yeniden okumayı ve Althusserci teorik çerçevenin toptan reddedilmesini önlemeyi amaçlamaktadır. Bu yeniden okuma, Althusserci teorik çerçevenin politik olarak militan ve teorik olarak kendine özgün karakterini vurgulamaktadır. Althusser'in projesi teorik bir müdahaleden ziyade politik bir müdahale olarak sunulmaktadır. Bu sunumda, müdahalenin politik karakterini vurgulamak için“neo-ortodoksi”ve“ikili kimlik”gibi çeşitli kavramlar tanıtılmaktadır. Althusser'in Marksist felsefeye özgün katkıları ve karşılaştığı çeşitli eleştiriler sonucunda teorik çerçevesini revize etme çabaları da bu tezde incelenmektedir. Althusserci problematiğin sınırlılıkları ve güçlü yönleri ile Althusser'in teorik ve politik mirası değerlendirilmekte ve devam eden teorik ve politik önemi vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to reread Louis Althusser in the historical and political context, which is defined by the changing conjuncture, in an effort to prevent the wholesale rejection of the Althusserian theoretical framework. This rereading highlights the politically militant and theoretically distinct character of the Althusserian theoretical framework. Althusser's project is presented as a political intervention rather than a theoretical intervention. For this presentation, several notions are introduced to highlight the political character of the intervention such as“neo-orthodoxy”and“dual identity”. Althusser's unique contributions to Marxist philosophy and his efforts to revise his theoretical framework as a result of the several criticisms he faced are also examined in this thesis. Limitations and strengths of the Althusserian problematic and Althusser's theoretical and political legacy are assessed, and its continuing theoretical and political importance is stressed.