Türkiye'de adalete erişimde adli yardım ve adli yardıma ulaşmada yaşanan sorunlar
Legal aid in accessing justice in Turkey and problems in accessing legal aid
- Tez No: 976714
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM GÖRÜCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye'de adli yardım mekanizmasının etkinliğinin geliştirilmesi aşamalarında yoksulların, kadınların, çocukların, engellilerin ve dezavantajlı grupların adalete erişmelerindeki sorunlar devam etmektedir. Sosyal ve Hukuk devleti ilkesi ve Anayasal çerçevede kanun önünde eşitlik, hak arama hürriyeti kapsamında toplumun her bireyinin eşitlenebilmesi şarttır. Adalete erişim, hukukun temel ilke ve değerleriyle uyumlu olarak her bireyin adil ve eşit bir şekilde yargılanma hakkını kullanabilmesini ifade eder. Bu kapsamda, adli yardım önemli bir mekanizma olarak karşımıza çıkar. Adli yardım, hukuki süreçlerde maddi veya hukuki yardıma ihtiyaç duyan dezavantajlı gruplara destek sağlayarak, onların adalete erişimini güvence altına almayı hedefler. Hak arama hürriyeti, her bireyin yasalar önünde eşit bir şekilde hakların arama özgürlüğüne sahip olması demektir. Bu temel hak, adil yargılanma, hukuki korunma ve haksız muamelelere karşı etkin bir şekilde mücadele etme hakkını içerir. Hak arama hürriyeti, demokratik bir toplumun temel direği olarak kabul edilir ve adalete erişimle yakından ilişkilidir. Çalışmada Adalete erişim unsurlarının bir ayağı olan adli yardım mekanizmasının yetersizliği ve sınırlı alanlarda işlevli olduğu ele alınmıştır. Adli yardımın yetersizlikleri belirlenmiştir. Buna yönelik çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In Turkey, despite efforts to improve the effectiveness of the legal aid mechanism, problems persist in the access to justice for the poor, women, children, persons with disabilities, and other disadvantaged groups. Within the framework of the principles of the social and legal state and the Constitution, it is essential to ensure equality of all individuals before the law and to guarantee the freedom to seek legal remedies. Access to justice refers to every individual's ability to exercise their right to a fair and equal trial in line with the fundamental principles and values of law. In this context, legal aid emerges as a significant mechanism. Legal aid aims to ensure access to justice by supporting disadvantaged groups who require financial or legal assistance during legal proceedings. The freedom to seek legal remedies means that every individual has the right to pursue their rights equally before the law. This fundamental right includes fair trial, legal protection, and the effective ability to fight against unjust treatment. The freedom to seek legal remedies is considered a cornerstone of democratic society and is closely linked with access to justice. This study addresses the inadequacy of the legal aid mechanism, which is a critical element of access to justice, and its limited functionality in certain areas. The shortcomings of the legal aid system are identified, and relevant solutions are proposed.