Kars Çayı ve çevresinin kentsel ekolojik koridor olarak tasarlanması
Designing the Kars River and its surroundings as an urban ecological corridor
  1. Tez No: 976737
  2. Yazar: HAVVA NUR GEÇENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF IRMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Kars Çayı örneğinde kent içerisinden geçmekte olan akarsuların ekolojik koridor kapsamında ele alınarak kent ekosistemine ve kentte yaşayan canlılara katkılarını vurgulamaktır. Teknolojik ve ekonomik gelişmeler, kentlere olan ilgiyi artırmaktadır. Bu durum kentlerde, yoğun nüfusa ve hızlı kentleşmeye neden olmaktadır. Hızlı ve kontrolsüz kentleşme; hava kirliliği, su kirliliği, trafik ve doğal kaynakların tüketimi gibi çeşitli olumsuzluklara yol açmaktadır. Tüm bunlar, iklim değişikliği ve doğal afetlerin kentler üzerindeki yıkıcı etkisini artıran ve kentleri tüm canlılar için yaşanmaz hale getiren unsurlardır. Bu çalışma, kentlerin yaşanabilirliği ve sürdürülebilirliği noktasında büyük pay sahibi olan kentsel ekolojik koridorların önemine dikkat çekmektedir. Çalışmanın ayrıca Türkiye'de gelecekte yapılacak araştırmalara ve uygulamalara kaynak niteliğinde olabileceği düşünülmektedir. Yöntem: Çalışmanın ana materyalini, Kars kent merkezinden geçen yaklaşık 12 km uzunluğundaki Kars Çayı ve çevresi oluşturmaktadır. İlk olarak alan hakkında veriler toplanmış ve saha çalışması yapılmıştır. Literatür taraması ve çalışma alanı ile ilgili görüşlerin alındığı anket çalışması sonrası tasarıma yön verecek fonksiyonlar belirlenmiştir. Elde edilen bilgiler ışığında Kars Çayı Kentsel Ekolojik Koridoru öneri tasarımlar geliştirilmiştir. Anket sonuçları SPSS 25 programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Tasarım sürecinde AutoCad 2022, Adobe Photoshop 2020, SketchUp Pro 2021 ve Lumion 10.5 programlarından destek alınmıştır. Bulgular: Kars Çayı ve çevresine yönelik yapılan anket çalışmasında, katılımcıların cinsiyet fark etmeksizin alandan beklentileri öncelikli olarak çevre düzenlemeleri, yeşil alanların oluşturulması ve temizlik-bakım çalışmalarının artırılması yönünde olmuştur. Ankete katılanların yaş grubu artıkça, Çay ve çevresindeki kullanımları yetersiz buldukları anlaşılmıştır. Anket sonuçlarına genel olarak bakıldığında, Çay ve çevresinin beklentileri karşılamadığı anlaşılmış özellikle bakımsız ve kirli bir görünüme sahip olduğu vurgulanmıştır. Cinsiyet ve eğitim seviyesine bakılmaksızın Kars Çayı ve çevresinde kentsel ekolojik koridor önerisinin gerekli olduğu düşünülmüştür. Sonuç: Kent içi doğal unsurlar olan akarsuların, yeşil alanlar ile kurgulanarak yerli fauna ve flora için yaşam alanına dönüşebilmesi ve kent halkının rekreasyon hizmetlerini karşılayabilecek fonksiyonlarla donatılması, kentsel yaşam kalitesini büyük ölçüde artırmaktadır. Sürdürülebilir çevrenin varlığını destekleyen bu tür planlamalarda akarsuların doğal yapı ve fonksiyonlarına zarar verecek uygulamalardan kaçınılması gerektiği unutulmamalıdır. 12 km uzunluğundaki Kars Çayı Kentsel Ekolojik Koridoru'nun; Kars kentine yeşil alan ve rekreasyon hizmeti sunması, ekolojik ve estetik işlevleriyle kent iklimini iyileştirerek sağlıklı bir kent görünümüne katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to highlight the contributions of rivers passing through urban areas to the urban ecosystem and to the living organisms in the city, using the Kars River as an example within the scope of ecological corridors. Technological and economic developments increase interest in cities. This situation leads to high population density and rapid urbanization. Fast and uncontrolled urbanization causes various problems such as air pollution, water pollution, traffic, and the overuse of natural resources. All these factors strengthen the negative effects of climate change and natural disasters on cities, making them difficult to live in for all living beings. This study underlines the importance of urban ecological corridors, which play a key role in the livability and sustainability of cities. In addition, it is thought that this study may provide a source for future research and applications in Türkiye. Method: The main material of the study is the Kars River, approximately 12 km in length, passing through the city center of Kars, along with its surrounding areas. Initially, data regarding the site were collected and field studies were conducted. Following a literature review and a survey conducted to gather opinions on the study area, functional requirements guiding the design process were identified. Based on the information obtained, proposal designs for the Kars River Urban Ecological Corridor were developed. The survey results were analyzed using the SPSS 25 software. During the design process, AutoCAD 2022, Adobe Photoshop 2020, SketchUp Pro 2021, and Lumion 10.5 software were employed. Findings: In the survey conducted on the Kars River and its surroundings, it was found that, regardless of gender, the participants' primary expectations from the area were environmental improvements, the creation of green spaces, and the enhancement of cleaning and maintenance activities. As the age group of the participants increased, it was observed that they considered the existing uses of the River and its surroundings to be insufficient. Overall, the survey results revealed that the River and its surroundings do not meet expectations and were especially emphasized as neglected and polluted in appearance. Regardless of gender and education level, it was concluded that the proposal of an urban ecological corridor for the Kars River and its surroundings is considered necessary. Result: The integration of rivers, which are natural elements within cities, with green spaces can transform them into habitats for local fauna and flora, while also providing recreational functions for urban residents. Such planning efforts significantly enhance the quality of urban life. It should be emphasized, however, that practices likely to damage the natural structure and functions of rivers must be avoided in order to support the continuity of a sustainable environment. The 12 km-long Kars River Urban Ecological Corridor is expected to provide green space and recreational services to the city of Kars, while also contributing to a healthier urban landscape by improving the urban climate through its ecological and aesthetic functions.