Diz romatoid artritli hastalarda kinezyolojik bantlamanın ağrı, fonksiyon ve kinezyofobi açısından etkinliği
Investigation of the effectiveness of kinesiological taping in terms of pain, function and kinesiophobia in patients with knee rheumatoid arthritis
  1. Tez No: 976825
  2. Yazar: RIDVAN TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZDEN BASKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Romatoloji, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Rheumatology, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı; Romatoid Artrit tanısı almış bireylerde diz eklemine yönelik kinezyolojik bantlama ile Non-terapötik sahte bantlamanın klinik etkilerini karşılaştırmak ve söz konusu müdahalelerin ağrı, fonksiyonel kapasite, kinezyofobi ve hastalık aktivitesi üzerindeki potansiyel katkılarını değerlendirmektir. Çalışmada, Disase Activity Score (DAS28) skoru 2,6 ile 5,1 arasında olan toplam 30 RA hastası (8 erkek, 22 kadın) yer almıştır. Katılımcılar randomize olarak iki gruba ayrılmış olup, dört hafta boyunca haftada iki gün olmak üzere düzenli tedavi seanslarına alınmıştır. Müdahale grubuna lenfatik drenaj etkisi oluşturacak şekilde kinezyolojik bantlama uygulanırken, kontrol grubuna terapötik etkisi bulunmayan sahte bantlama yapılmıştır. Tedavi öncesi ve sonrası; hastalık aktivitesi (DAS28), ağrı düzeyi (Vizüel Analog Skala – VAS), kinezyofobi düzeyi (TAMPA Kinezyofobi Ölçeği) ve fonksiyonel mobilite (Süreli Kalk-Yürü-Testi – SKYT) ile değerlendirilmiştir. Bulgular, kinezyolojik bantlama uygulanan grupta ağrı skorlarında [VAS: 5,96±1,04 → 3,25±1,11] ve kinezyofobi düzeylerinde [TAMPA: 44,26±1,16 → 37,06±2,65] anlamlı azalma olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, fonksiyonel mobilite [SKYT: 16,74±2,12 → 15,03±2,49 sn] ve hastalık aktivitesi [DAS28: 3,54±0,75 → 3,24±0,50] yalnızca bu grupta anlamlı şekilde iyileşmiştir. Kinezyolojik bantlama grubunda VAS, SKYT, DAS28 ve TAMPA kinezyofobi ölçümlerinde tedavi öncesi ve sonrası sonuçları karşılaştırıldığında anlamlı düzeyde azalma olduğu görüldü. Sahte bantlama grubunda ise VAS ve TAMPA kinezyofobi sonuçlarında anlamlı azalma olmuşken, SKYT ve DAS28 sonuçlarında anlamlı bir gelişme görülmedi. İki grup karşılaştırıldığında ise tüm ölçeklerde etki büyüklüğünün kinezyolojik bant grubu lehine daha yüksek olduğu görülmüştür Elde edilen sonuçlar, kinezyolojik bantlamanın diz romatoid artritli hastalarda ağrının azaltılması ve fonksiyonel kapasitenin artırılmasında etkili bir tamamlayıcı yöntem olabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, bu yöntemin uzun vadeli eklem koruyucu etkilerinin belirlenebilmesi için daha geniş örneklem gruplarıyla yürütülecek ileri düzey çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the clinical effects of kinesio taping and non-therapeutic sham taping on the knee joint in individuals diagnosed with Rheumatoid Arthritis, and to evaluate the potential contributions of these interventions to pain, functional capacity, kinesiophobia, and disease activity. A total of 30 RA patients (8 males, 22 females) with Disase Activity Score (DAS28) scores between 2.6 and 5.1 were included in the study. Participants were randomly divided into two groups and received regular treatment sessions twice a week for four weeks. While kinesio taping was applied to the intervention group to create a lymphatic drainage effect, sham taping with no therapeutic effect was applied to the control group. Before and after the treatment; disease activity (DAS28), pain level (Visual Analog Scale - VAS), kinesiophobia level (TAMPA Kinesiophobia Scale) and functional mobility (Timed Up-and-Go Test - SKYT) were evaluated. The findings revealed a significant decrease in pain scores [VAS: 5.96±1.04 → 3.25±1.11] and kinesiophobia levels [TAMPA: 44.26±1.16 → 37.06±2.65] in the kinesio taping group. In addition, functional mobility [SKYT: 16.74±2.12 → 15.03±2.49 sec] and disease activity [DAS28: 3.54±0.75 → 3.24±0.50] improved significantly only in this group. When the pre- and post-treatment results were compared in the kinesio taping group, a significant decrease was observed in VAS, SKYT, DAS28 and TAMPA kinesiophobia measurements. In the sham taping group, there was a significant decrease in VAS and TAMPA kinesiophobia results, while no significant improvement was observed in SKYT and DAS28 results. When the two groups were compared, it was observed that the effect size was higher in favor of the kinesio taping group in all scales. The results obtained show that kinesio taping can be an effective complementary method in reducing pain and increasing functional capacity in patients with knee rheumatoid arthritis. However, advanced studies with larger sample groups are needed to determine the long-term joint protective effects of this method.