Sulu çözeltiden Cd(II)'nin ısıl aktiflenmiş kaolin ile uzaklaştırılması
Removal of Cd(II) from aqueous solution by thermal activated kaolinite
- Tez No: 97684
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖMER YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
V ÖZET Bu çalışmada kaolinitin aktivasyon sıcaklığının kadmium adsorpsiyonuna etkisi ve kaolinle uzaklaştırılması koşullan incelendi. Maksimum aktivasyon sıcaklığı 600 °C ve maksimum adsorpsiyon kapasitesi ; Aktiflenmemiş(Doğal) kaolin için(25 °C) 0.835 mg Cd/ g ; Aktiflenmemiş(Doğal) kaolin için(40 °C) 1.117 mg Cd/ g, Isıl aktiflenmiş kaolin için(25 °C) 6.750 mg Cd/ g, Isıl aktiflenmiş kaolin için(40 °C) 7.518 mg Cd/ g olarak belirlendi. Kaolin ile Kadmiumun denge temas süreleri 2 saat olarak belirlendi ve adsorpsiyon hız sabitleri doğal ve ısıl aktiflenmiş kaolin için sırasıyla 25 °C 'de 4.1 0“3 dk _1, 3.36. 10”3 dk -1 ve 40 °C 'de 1.8.10“3 dk -1, 2.0.10”2 dk _1 olarak bulundu. Kadmiyumun adsorpsiyon izotermlerinin Langmuir adsorsiyon izotermine uydukları görüldü.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this study, effect of activation temperature on the adsorption of cadmium by kaolinite from aqueous solution was investigated. Maximum activation temperature was determined at 600 °C for 2 hours and maximum adsorption capacities were determined as 0.835 mg/g for natural kaolinite at 25°C, 1.117 mg/g for natural kaolinite at 40°C, 6.75 mg/g for thermal activated kaolinite at 25°C and 7.518 mg/g for thermal activated kaolinite at 40°C, respectively. Equilibrium contact time of cadmium was determined for 2 hours. Adsorption rate constants for natural kaolinite and thermal activated kaolinite were found out 4.10“3 min-1, 3.36.10”3 min _1 at 25 °C, and 1.8.10“3 min _1, 2.0.10”2 min -1 at 40 °C, respectively. Adsorption isotherms are fitted to Langmuir adsorption isotherm.