Farklı materyal ve yiv aralığına sahip mini vidaların stres birikimi ve stabilizasyonunun sonlu elemanlar analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of stress accumulation and stabilization of mini screws with different materials and thread pitches using finite element analysis
  1. Tez No: 976862
  2. Yazar: SEVAN ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER GÜLYURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı yiv aralıklarına ve materyallere sahip olan vidalar arasında çevre kemik dokuya en az stres oluşturan çeşidi belirlemektir. Böylece hekimler de vidaları seçerken daha uygun vidalardan yararlanırlar.Ortodontik tedavilerde ankraj kontrolü, klinisyenler için zorlayıcı ve büyük önem taşıyan bir konudur. Ağız ortamında uygulanan ortodontik kuvvetlerin, klinik koşullar ve biyolojik değişkenlikler dikkate alındığında, ankraj planlamasının ileri düzeyde mühendislik bilgisi ve deneyimi gerektirdiği görülmektedir. Minivida seçimi ankraj korumada önem arz etmektedir.Çalışmamızda iki farklı materyal (çelik ve titanyum) ve üç farklı yiv aralığına (0.30mm, 0.35mm, 0.40mm) sahip olan mini vidaları, yine üç farklı açı (30°,45° ve 90°)ile mandibular kemiğe yerleştirdik ve üzerlerine 2 N mezial yönde kuvvet uyguladık.Çalışmamızda farklı materyal ve yiv aralıklarına sahip mini vidaların farklı açılarla mandibular kemiğe uygulanması ile çevre dokularda ve mini vidada oluşan stresleri sonlu elemanlar analizi ile inceledik. Yiv aralığı az olan mini vidamız (0.30mm), yiv aralığı fazla olan mini vidalarımıza göre kortikal kemikte çok daha az stres oluşturdu. Materyal olarak titanyum olan minividamız ise çelik olana kıyasla yine çevre dokularda ve kendisinde daha fazla gerilim oluşturdu. Uygulanma açısı arttıkça da tekrar vida ve çevre dokularda daha fazla stres oluştuğu görüldü.Streslerin oluşma sırası büyükten küçüğe olarak mini vida, kortikal kemik ve spongioz kemik olmuştur. En az stres 90° ve 0.30mm yiv aralığına sahip çelik minividada oluşmuşken, en fazla stres 45° ve 0.40mm yiv aralığına sahip minividada oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the type of screws with different thread depths and materials that create the least stress on the surrounding bone tissue. In this way, clinicians can benefit from more suitable screws when making their selection. In orthodontic treatments, anchorage control is a challenging and highly important issue for clinicians. Considering the clinical conditions and biological variability of orthodontic forces applied in the oral environment, it is seen that anchorage planning requires advanced engineering knowledge and experience. The choice of mini screws is of great importance in anchorage preservation. In our study, mini screws with two different materials (steel and titanium) and three different thread depths (0.30 mm, 0.35 mm, 0.40 mm) were placed in the mandibular bone at three different angles (30°, 45°, and 90°), and a 2 N mesial force was applied to them. In this study, finite element analysis was used to examine the stresses occurring in the surrounding tissues and in the mini screws themselves when mini screws with different materials and thread pitches were applied to the mandibular bone at different angles. The mini screw with a smaller thread pitch (0.30 mm) created much less stress in the cortical bone compared to the mini screws with larger thread pitches. In terms of material, the titanium mini screw generated more stress both in the surrounding tissues and in itself compared to the steel one. As the placement angle increased, it was again observed that more stress occurred in both the screw and the surrounding tissues. The order of stress formation from highest to lowest was mini screw, cortical bone, and spongy bone. The least stress was observed in the steel mini screw with 90° placement and 0.30 mm thread pitch, while the highest stress was observed in the mini screw with 45° placement and 0.40 mm thread pitch.