Gümüşhane şehrinin kültürel coğrafyası (Maddi kültür öğelerine göre)
Cultural geography of the city of Gümüşhane (Based on material culture elements)
  1. Tez No: 976900
  2. Yazar: YUNUS EMRE SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPEREN KAYSERİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
Özet
Gümüşhane şehri, Karadeniz Bölgesi'nin Doğu Karadeniz bölümünde yer almaktadır. Coğrafi konumu itibarıyla Gümüşhane, hem Doğu Karadeniz'in hem de Doğu Anadolu'nun fiziki ve beşerî özelliklerini yansıtmaktadır. Bu coğrafi ve kültürel geçiş kuşağı, bölgede kültürel çeşitliliğin artmasına katkı sağlamaktadır. Dolayısıyla şehir, hem Karadeniz hem de Doğu Anadolu kültürünün karakteristik özelliklerini bünyesinde barındırmaktadır. Bu tezin amacı, Gümüşhane şehrine ait kültürel değerleri tespit etmek ve bu değerlerin sürdürülebilirliğini sağlama hedefiyle gelecek nesillere aktarılmasına katkıda bulunmaktır. Tezin hazırlanma sürecinde öncelikle kapsamlı bir literatür taraması gerçekleştirilmiştir. Bu aşamanın ardından araştırma sahasında nitel verilerin toplanabilmesi için saha gezileri ve gözlemler yapılmıştır. Söz konusu aşamada maddi kültür unsurları ayrıntılı olarak belirlenmiş ve yerel halk ile birlikte yerinde incelenmiştir. Saha gözlemleri sırasında elde edilen veriler raporlaştırılmış ve ardından yazım sürecinde analiz edilmiştir. Derlenen bilgiler, insanın temel ihtiyaçlarına dayalı maddi kültür unsurları çerçevesinde; mesken kültürü, giyimkuşam kültürü ve gastronomi kültürü aşlıkları altında ayrıntılı biçimde değerlendirilmiştir. Analizlerin sonucunda, Gümüşhane şehrine ait kültürel değerlerin yeterince korunamadığı ve unutulma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle, hem unutulmuş hem de hâlen varlığını sürdüren değerlerin koruma altına alınarak sürdürülebilir kalkınma anlayışı çerçevesinde yeniden canlandırılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The city of Gümüşhane is located in the Eastern Black Sea subregion of the Black Sea Region. Due to its geographical position, Gümüşhane exhibits both the physical and human characteristics of the Eastern Black Sea and Eastern Anatolia. This geographical and cultural transition zone contributes to the increase in cultural diversity within the region. As a result, the city reflects the cultural features of both the Black Sea and Eastern Anatolia. The aim of this thesis is to identify the cultural values of the city of Gümüşhane and to ensure their transmission to future generations with the objective of maintaining sustainability. In the preparation phase of the thesis, a comprehensive literature review was first conducted. Following the review, field trips and observations were carried out to collect qualitative data within the research area. During this stage, material culture elements were identified in detail and subsequently examined in situ together with the local population. The data gathered during field observations were compiled into reports and then analyzed during the writing process. The compiled information was studied under the main categories of material culture shaped by human fundamental needs: housing culture, clothing culture, and gastronomy culture. As a result of the analysis, it was determined that the cultural values of the city of Gümüşhane are not being adequately preserved and are on the verge of being forgotten. Consequently, it is concluded that both the forgotten and the existing values must be safeguarded and revitalized within the framework of sustainable development.