Habib Bektaş'ın eserlerinde değerlerin sosyolojik olarak incelenmesi
A sociological analysis of values in the works of Habib Bektaş
  1. Tez No: 976905
  2. Yazar: RESUL ALTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KARABULUT, DOÇ. DR. ABDULSELAMİ SARIGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Çalışmada Habib Bektaş'a ait öykü kitaplarında yer alan sosyal değerlerin tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Bu bağlamda değer listeleri incelenmiş olup şimdiye kadar Türk kültür ve aile yapısını, gelenek ve göreneklerini, sosyal hayatını yansıtan bir değer listesi oluşturulmadığı görülmüştür. Bundan dolayı yeni bir sosyal değerler listesi oluşturma gereği duyulmuş ve uzman görüşleri alınarak bir sosyal değer sınıflandırması oluşturulmuş, edilen verilerden hareketle kırk adet sosyal değer tespit edilmiştir. Habib Bektaş'ın öykülerindeki sosyal değerlerin incelenmesinin amaçlandığı çalışma, nitel araştırma yöntemi esas alınarak gerçekleştirilmiş ve araştırma deseni olarak doküman incelemesi tercih edilmiştir. Doküman incelemesi yöntemiyle yazarın öykü türündeki eserleri incelenmiş ve sosyal değerlerin sıklıkları tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular neticesinde yazarın kitaplarında en çok yer verilen değerler sırasıyla 'samimiyet, din ve aile' değerleri olmuştur. En az yer verilen değerler ise sırasıyla 'ahlak, diğerkamlık ve özgürlük' değerleri olmuştur. 'Namuslu olma' değerine hiçbir kitapta yer verilmemiştir. Çalışmadan elde edilen veriler sonucunda yazarın bütün kitaplarında sosyal değerlere yer verildiği tespit edilmiştir. Özellikle çocuklara yönelik yazmış olduğu hikayeler sosyal değerlerin aktarımı ve değerler eğitimi açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the social values present in Habib Bektaş's short story collections. In this context, value lists have been examined, and it has been observed that no value list reflecting Turkish culture and family structure, traditions and customs, and social life has been created so far. Therefore, it was deemed necessary to create a new list of social values, and a social value classification was created by taking expert opinions, and forty social values were identified based on the data obtained. The study, which aims to examine the social values in Habib Bektaş's stories, was conducted using qualitative research methods, and document analysis was chosen as the research design. The author's stories were examined using the document analysis method, and the frequencies of social values were identified. As a result of the findings, the values most frequently mentioned in the author's books were, in order,“sincerity, religion, and family.”The least frequently mentioned values were, in order,“morality, altruism, and freedom.”The value of“honesty”was not mentioned in any of the books. The data obtained from the study revealed that social values are present in all of the author's books. The stories he has written for children are particularly important in terms of the transmission of social values and values education.