Tip2 DM tanılı MASLD hastalarında kümülatif lipid maruziyeti ile karaciğer fibrozisi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between cumulative lipid exposure and liver fibrosis in MASLD patients with Type 2 DM
- Tez No: 976935
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Metabolik Disfonksiyonla İlişkili Steatotik Karaciğer Hastalığı (MASLD); histopatolojik olarak hepatositlerde hasar , inflamasyon ve fibrozise kadar gidebilen metabolik süreci içeren Tip2 DM (T2DM) ile yakından ilişkili olan kronik bir hastalıktır. MASLD'da hepatik fibrozis varlığını ve derecesini göstermede gold standart yöntem karaciğer biyopsisi olmasına rağmen mevcut işlemin invaziv olmasından dolayı klinik pratikte kullanımı zorlaşmaktadır. Transient Elastografi (TE) ise bu ihtiyaca yönelik geliştirilmiş olan başta hepatik fibrozis derecesini hesaplamada kullanılan noninvaziv diagnostik yöntemlerden birisidir. Bu yöntemde çalışmamızda da baktığımız ana başlıklardan olan hepatik fibrozis derecesini gösteren LSM ile eş zamanlı hepatik steatozis derecesini değerlendirebildiğimiz CAP parametreleri bulunmaktadır.Kümülatif Lipid Maruziyeti, lipidlerin endotel hasarı üzerindeki etkisinin lipid düzeyi ile beraber vasküler yatakta bulunma süresine bağlı olduğunu tanımlayan güncel bir kavramdır. Bireye özgü olup belli bir zaman dilimine ait değerlerden yola çıkılarak hesaplanır. Literatürde; MASLD gibi son zamanlarda hızla artan günümüzde karaciğer yetmezliğinin en sık sebebi olarak gösterilen, hepatik fibrozisin başlangıç evresi olarak kabul edilen hastalık ile kümülatif lipid maruziyeti arasındaki ilişki varlığını inceleyen yeterli sayıda çalışma bulunmamaktadır. Bizde bu çalışmamızda TE yöntemiyle taranmış olan T2 DM tanılı MASLD hastalarında hesaplanan kümülatif lipid maruziyeti ile hepatik fibrozis derecesi arasında ilişkinin varlığını incelemeyi amaçladık.
Özet (Çeviri)
Metabolic Dysfunction-Associated Steatotic Liver Disease (MASLD) is a chronic disease closely associated with Type 2 DM (T2DM), which histopathologically involves metabolic processes that can lead to hepatocyte damage, inflammation, and fibrosis. Although liver biopsy is the gold standard method for demonstrating the presence and degree of hepatic fibrosis in MASLD, the invasive nature of this procedure makes its use in clinical practice difficult. Transient Elastography (TE) is one of the noninvasive diagnostic methods developed to address this need, primarily used to calculate the degree of hepatic fibrosis. This method includes LSM, which indicates the degree of hepatic fibrosis, one of the main topics examined in our study, and CAP, which allows us to simultaneously assess the degree of hepatic steatosis. Cumulative Lipid Exposure is a current concept that defines how the effect of lipids on endothelial damage depends on lipid levels and the duration of their presence in the vascular bed. It is individual-specific and is calculated based on values from a specific time period. There are insufficient studies in the literature examining the relationship between cumulative lipid exposure and diseases such as MASLD, which has recently become rapidly increasing and is considered the most common cause of liver failure and the initial stage of hepatic fibrosis. In this study, we aimed to examine the relationship between cumulative lipid exposure calculated in MASLD patients with T2 DM screened using the TE method and the degree of hepatic fibrosis.