Okul dışı öğrenme ortamlarında 6. sınıf öğrencilerinin kodlama ile dijital problem çözme becerilerinin incelenmesi
Examining the digital problem-solving skills of 6th grade students through coding in out-of-school learning environments
- Tez No: 976942
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERTKAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
21. yüzyıl becerilerine sahip bireyler yetiştirilebilmesi amacıyla, öğrenme ortamlarının çeşitlendirilmesi ve matematik öğretiminde okul dışı etkinliklerin artırılması gerekliliği vurgulanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, 6. sınıf öğrencilerinin okul dışı öğrenme ortamlarında yürüttükleri dijital problem çözme süreçlerini ve bu süreçlere ilişkin öğrenci görüşlerini incelemektir. Araştırmaya Siirt ilinde öğrenim gören 8 öğrenci katılmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden açıklayıcı/tanımlayıcı durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Scratch programı, haftada üç gün olmak üzere iki hafta boyunca öğrencilere tanıtılmış; ardından, haftada iki gün olacak şekilde altı hafta boyunca teknoloji tabanlı problemler verilerek dijital problem çözme süreçleri incelenmiştir. Veriler klinik mülakat ve yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığı ile analiz edilmiştir. Klinik mülakat sonuçları kodlama bilgisi ve akademik başarı düzeyinin dijital problem çözme performansını etkilediğini; özellikle kodlamaya ilgisi olan öğrencilerin süreçte daha başarılı ortaya koymuştur. Öğrenci görüşlerine göre Scratch kullanımı matematiksel kavramların anlaşılmasına, derse karşı olumlu tutum geliştirilmesine katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In order to cultivate individuals equipped with 21st-century skills, it is emphasized that learning environments should be diversified and out-of-school activities in mathematics education should be increased. The aim of this study is to examine the digital problem-solving processes of 6th-grade students conducted in out-of-school learning environments and to explore students' views on these processes. The study was conducted with eight students enrolled in schools in the province of Siirt. The research employed a qualitative research design, specifically an explanatory case study approach. The Scratch program was introduced to the students over a period of two weeks, with sessions held three times per week. Subsequently, technology-based problems were provided twice a week for six weeks, and students' digital problem-solving processes were investigated. Data were collected and analyzed through clinical interviews and semi-structured interview forms. The results of the clinical interviews indicated that coding knowledge and academic achievement levels influenced students' digital problem-solving performance; notably, students with an interest in coding demonstrated greater success in the process. According to students' views, the use of Scratch contributed to the understanding of mathematical concepts and fostered a positive attitude toward the subject.