Neoadjuvan kemoterapi alan meme kanseri hastalarında tanı anındaki inflamatuar belirteçlerin patolojik yanıta etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of inflammatory markers at the time of diagnosis on the pathological response in breast cancer patients receiving neoadjuvant chemotherapy
  1. Tez No: 976959
  2. Yazar: EZGİ TANRIVERDİ YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUKADDES YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Neoadjuvan kemoterapiler (NAKT) önceden ileri evre ve inop olarak kabul edilen hastalarda kullanılırken günümüzde ön planda uygulanan cerrahilerin morbiditesini azaltmak için kullanılabilmektedir ve NAKT sonrası patolojik tam yanıt (pCR) tedaviye yanıtın önemli bir öngörücüsüdür. Bu çalışmanın amacı sistemik inflamatuar indeks (SII), sistemik immun yanıt indeksi (SIRI), prognostik nutrisyon indeksi (PNI), pan-immün inflamasyon değeri (PIV), nötrofil lenfosit oranı (NLR), trombosit lenfosit oranı (PLR) ve monosit lenfosit oranı (MLR) değerlerinin pCR ile ilişkisini belirmektir. Gereç ve Yöntem: Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Onkoloji Merkezi'ne Nisan 2020 ve Haziran 2025 tarihleri arasında meme kanseri tanısı ile başvuran ve NAKT alan hastalar incelendi. Tüm hastaların patolojik yanıt bilgileri, yaş, menopoz durumu, ECOG performans skoru, klinik TNM evrelemesi, histolojik grade, moleküler alt tipler (ER ((Östrogen reseptör), PR ((Progesteron reseptör)) ve HER2 durumu), cerrahi tipi, radyoterapi ve hormonoterapi uygulanma durumu verileri hasta dosyalarından retrospektif olarak toplandı. Tedavi öncesi tam kan sayımı ve biyokimya sonuçları kullanılarak yedi farklı immün-inflamasyon temelli belirteç hesaplandı. NLR mutlak nötrofil sayısının mutlak lenfosit sayısına bölünmesiyle elde edildi. PLR, platelet sayısının mutlak lenfosit sayısına bölünmesiyle hesaplandı. MLR, mutlak monosit sayısının mutlak lenfosit sayısına bölünmesiyle elde edildi. SII, platelet sayısı × nötrofil sayısı / lenfosit sayısı formülü ile hesaplandı. PIV, platelet sayısı × nötrofil sayısı × monosit sayısı / lenfosit sayısı formülü kullanılarak elde edildi. SIRI, nötrofil sayısı × monosit sayısı / lenfosit sayısı formülü ile hesaplandı. PNI, albumin (g/dL) × 10 + lenfosit sayısı (×10³/μL) × 0.005 × 10³ formülü kullanılarak hesaplandı. Uygun istatistik yöntemler kullanılarak bu parametrelerin genel yanıt ve pCR ile ilişkisi değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamıza toplam 215 NAKT alan meme kanseri hastası dahil edildi. Çalışma kohortunda hastaların yaş ortalaması 50.9 ± 11.5 yıl olup, medyan yaş 50 (25-82) yıl olarak saptandı. Hastaların menopoz durumu açısından değerlendirildiğinde, 104 hasta (%48) premenopozal, 111 hasta (%52) postmenopozal dönemde idi. Performans durumu açısından hastaların büyük çoğunluğu (%66, n=141) ECOG performans skoru 0 iken, %34'ü (n=73) ECOG 1 ve sadece 1 hasta (%0.5) ECOG 2 performans skoruna sahipti. Genel klinik evreleme açısından hastaların %56'sı (n=120) evre 3, %44'ü (n=95) evre 2 hastalığa sahipti. NAKT sonrası patolojik T evresi açısından %35 (n=75) T0 elde edilirken, T1 %34 (n=73), T2 %24 (n=52), T3 %5 (n=12) ve T4 %1 (n=3) oranında dağılım gösterdi. Hastaların %46'sında (n=100) nodal hastalık saptanmazken (N0), N1 %27 (n=58), N2 %17 (n=36) ve N3 %10 (n=21) oranında idi. Moleküler alt tip dağılımı incelendiğinde, en sık luminal B (HER2 negatif) alt tipi %31 (n=67) oranında görüldü. NAKT yanıt değerlendirmesinde, hastaların %49'ü (n=106) parsiyel yanıt, %32'si (n=68) pCR gösterdi. Genel yanıt oranı (ORR) parsiyel yanıt + pCR %81(n=174) olarak hesaplandı. Stabil hastalık %11 (n=23), progresyon ise %8 (n=18) oranında gözlendi. SII, SIRI, PIV, PNI skorlarının pCR ile ilişkisi univariate analizde gösterilmiş ve SII en fazla ilişkili belirteç olarak bulunmuşken, bu ilişkiler multivariate analizde gösterilemedi. Sonuç: NAKT öncesi SII, PNI, PIV, SIRI, PLR NLR ve PLR değerlerinin pCR, ilişkisi tüm hastalarda, basit moleküler analiz ve detaylı moleküler analize göre ayrı ayrı değerlendirildiğinde univariate analizde anlamlı bulunurken, bu anlamlılık multivariate analizde görülemedi. SII, PNI, PIV, SIRI skorları pCR için kesin anlamlılık ifade etmezken, tedaviye yanıtın bir öngörücüsü olarak fikir verebilirler.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Neoadjuvant chemotherapy (NAKT) is used in patients previously considered to have advanced and inoperable disease, and today it can be used to reduce the morbidity of primary surgeries. Pathological complete response (pCR) after NAKT is an important predictor of treatment response. The aim of this study is to investigate the relationship between systemic inflammatory index (SII), systemic immune response index (SIRI), prognostic nutrition index (PNI), pan-immun inflammation value (PIV), neutrophil lymphocyte ratio (NLR), platelet lymphocyte ratio (PLR), and monocyte lymphocyte ratio (MLR) values with pCR. Materials and Methods: Patients diagnosed with breast cancer and receiving neoadjuvant chemotherapy at the Oncology Center of Cumhuriyet University Faculty of Medicine Hospital between April 2020 and June 2025 were examined. Pathological response information, age, menopausal status, ECOG performance score, clinical TNM staging, histological grade, molecular subtypes (estrogen receptor, progesterone receptor, and HER2 status), surgical type, radiotherapy, and hormone therapy status data were retrospectively collected from patient files. Seven different immune-inflammation-based markers were calculated using pre-treatment complete blood count and biochemistry results. NLR was obtained by dividing the absolute neutrophil count by the absolute lymphocyte count. PLR was calculated by dividing the platelet count by the absolute lymphocyte count. MLR was obtained by dividing the absolute monocyte count by the absolute lymphocyte count. SII was calculated using the formula: platelet count × neutrophil count / lymphocyte count. PIV was obtained using the formula: platelet count × neutrophil count × monocyte count / lymphocyte count. SIRI was calculated using the formula: neutrophil count × monocyte count / lymphocyte count. PNI was calculated using the formula: albumin (g/dL) × 10 + lymphocyte count (×10³/μL) × 0.005 × 10³. Appropriate statistical methods were used to evaluate the relationship between these parameters and overall response and pathological complete response. Findings: A total of 215 breast cancer patients receiving neoadjuvant chemotherapy were included in our study. The mean age of the patients in the study cohort was 50.9 ± 11.5 years, and the median age was 50 (25-82) years. When evaluated in terms of menopausal status, 104 patients (48 %) were premenopausal and 111 patients (52%) were postmenopausal. In terms of performance status, the vast majority of patients (66%, n=141) had an ECOG performance score of 0, while 34 % (n=73) had an ECOG score of 1, and only 1 patient (0.5%) had an ECOG performance score of 2. In terms of overall clinical staging, 56% of patients (n=120) had Stage 3 disease, and 44% (n=95) had Stage 2 disease. Regarding pathological T stage, a pathological complete response (T0) was achieved in 35% (n=75) of patients, while T1 was 34% (n=73), T2 was 24% (n=52), T3 was 6% (n=12), and T4 was 1% (n=3). Similarly, improvement was observed in the pathological nodal status; nodal disease was not detected in 46.5% of patients (n=100) (N0), while N1 was 27% (n=58), N2 was 17% (n=36), and N3 was 10 % (n=21). When the molecular subtype distribution was examined, the most common subtype was Luminal B (HER2-) at 31% (n=67). In the neoadjuvant chemotherapy response evaluation, 49 % of patients (n=106) showed partial response, and 32% (n=68) showed pathological complete response. The objective response rate (partial response + pathological complete response) was calculated as 81% (n=174). Stable disease was observed in 11% (n=23) and progression in 8 % (n=18) of patients. The relationship between SII, SIRI, PIV, and PNI scores and pCR was demonstrated in univariate analysis, with SII found to be the most strongly associated marker; however, these relationships could not be demonstrated in multivariate analysis. Conclusion: The relationship between pre-NAKT SII, PNI, PIV, SIRI, PLR, NLR, and PLR values and pCR was evaluated separately for all patients based on simple molecular analysis and detailed molecular analysis. While this relationship was significant in univariate analysis, this significance was not observed in multivariate analysis. Although SII, PNI, PIV, and SIRI scores did not indicate definite significance for pCR, they may provide insight as predictors of treatment response.