Trabzon Orman Bölge Müdürlüğü muhasebe iç kontrol sisteminin incelenmesi ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 54591
  2. Yazar: HALİS DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN TÜREDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Bu yüksek lisans tezinde Muhasebe, iç kontrol sistemi ile ilgili olarak Trabzon Orman Bölge Müdürlüğü' ndeki uygulamalar incelenmeye çalışılmıştır. Bu doğrultuda önce, iç kontrol sistemi ile ilgili teorik bilgiler verilmiş, iç kont rol kavramı üzerinde durularak iç kontrol sisteminin tanım ve önemi ele alınmış, iç kontrol sisteminin türleri açıklan maya çalışılmıştır. ikinci bölümde etkin bir iç kontrol sisteminin temel unsurları olan örgüt planı, muhasebe sistemi, personel yapı sı ve iç denetim açıklanmaya çalışılmıştır. üçüncü bölüm ise iç kontrol sisteminin incelenmesi ve değerlendirilmesine ayrılmış, bu anaçla iç kontrol sisteminin gözden geçirilmesi, tanınması, etkinliğini test etme ve değerlendirilmesi konusunda gerekli bilgiler verilmeye çalışılmış, daha sonra, Trabzon Orman Bölge Müdürlüğündeki uygu lamalar ele alınmıştır. Son olarak, teorik olarak verilen bilgiler ışığında ve iç kontrol sisteminin temel unsurları dikkate alınarak Trabzon Orman Bölge Müdürlüğü' ndeki iç kontrol sistemi incelen meye ve değerlendirilmeye çalışılmıştır. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is related to the internal control applica tions in the Regional Directorate of forestry, Trabzon. In line with this purpose, firstly, some theoretical information related to internal control system has been given. The definition and importance of internal control system have been handled by means of giving a subject importance to it and the types of it have been explained. In the chapter two, organization plan, acountancy system, personnel construction and internal audit, which are the main elements of an efficient internal control system, have been stated and explained. The Chapter three is set to examine and evaluate the internal control system. For this purpose, it has been looked over and some necessary information including its acknowled gement, test of efficiency and evaluation have been given. In the light of this process, then, the applications in Trabzon Forestry Regional Directorship have been handled. Lastly, in the light of these theoretic information and considering the main elements of internal control system, the internal control system in Trabzon Forestry Regional Directorship has been examined and evaluated. VII