Yiyecek içecek işletmelerinde örgütsel sinizm ve iş tatmini ilişkisi: Kütahya örneği
Organizational cynicism and job satisfaction relationship in food and bevarege businesses: The Kütahya example
- Tez No: 977009
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KANSU GENÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde artan rekabet ortamında, iş görenlerin işletmelerine yönelik algı ve tutumları; işletmenin çalışılabilirliği ve sürdürülebilirliği açısından önemli bir unsur haline gelmiştir. Örgütsel sinizm; işletmede görev alan iş gören bireylerin, karşılaştıkları durumlar karşısında işletmeye karşı öfke, hayal kırıklığı ve umutsuzluk gibi olumsuz duygular beslemeleriyle geliştirdikleri tutumlardır. İşletmelerin sinizmin önüne geçememesi halinde uzun vadede kaliteli ve deneyimli iş gören kaybı yaşayabilirler. İş tatmini, iş görenin mevcut işine karşı duyduğu memnuniyet olarak açıklanabilmektedir. İş gören bireylerin beklentileri, işletmelerdeki adil yaklaşımlar iş tatmininin oluşmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bu araştırmanın amacı yiyecek içecek işletmelerinde örgütsel sinizm ve iş tatmini ilişkisini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda Kütahya bölgesinde yer alan yiyecek içecek işletmelerinde görev alan iş gören bireylerin örgütsel sinizm ve iş tatmini düzeylerini ölçebilmek için anket tekniği uygulanmıştır. Toplanan 389 anket verisi SPSS 25 programında analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında belirlenen hipotezlere korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Yapılmış olan analizler sonucunda iş tatmini ve örgütsel sinizmin bilişsel, davranışsal ve duyuşsal boyutları arasına negatif yönlü ve zayıf bir ilişki olduğu belirlenmiştir. İş tatmininin, örgütsel sinizm boyutları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's increasingly competitive environment, employees' perceptions and attitudes towards their businesses have become an important element in terms of the workability and sustainability of the business. Organizational cynicism is the attitudes that individuals working in businesses develop by harboring negative feelings such as anger, disappointment and hopelessness towards the business in the face of the situations they encounter. If businesses cannot prevent cynicism, they may experience a loss of quality and experienced employees in the long term. Job satisfaction can be explained as the satisfaction that employees feel towards their current job. The expectations of employees and fair approaches in businesses play an important role in the formation of job satisfaction. The purpose of this research is to determine the relationship between organizational cynicism and job satisfaction in food and beverage businesses. For this purpose, a survey technique was applied to measure the organizational cynicism and job satisfaction levels of individuals working in food and beverage businesses in the Kütahya region. The collected 389 survey data were analyzed in the SPSS 25 program. Correlation and regression analyses were performed on the hypotheses determined within the scope of the study. As a result of the analysis, it was determined that there was a negative and weak relationship between job satisfaction and cognitive, behavioral and affective dimensions of organizational cynicism. It was determined that job satisfaction had a statistically significant effect on organizational cynicism dimensions.