Ethical implications of ai driven personalization in digital marketing
Dijital pazarlamada yapay zeka destekli kişiselleştirmenin etik sonuçlari
  1. Tez No: 977033
  2. Yazar: COURAGE ORITSEBEMIGHO GBEJORO
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAHI ABDU IBRAHIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
Özet
Dijital pazarlama sektörü, yapay zekâ (YZ) ile makine öğreniminin kullanımı sayesinde bir dönüşüm geçiriyor. Bu teknoloji, sektörün tüketiciler için son derece kişiselleştirilmiş bir deneyim sunmasını sağlıyor. Yapay zekâya gelindiğinde ise, etkileşim ve bağlılık hakkında önemli bir tartışma başlıyor. Amaç basit: Yapay zekâ,“şeyleri”daha önce hiç düşünülmemiş bir hızda ayırt etmenin bir yolunu sunuyor. Bu parlak sonuçların ortaya çıkmasına rağmen, bugüne kadar birçok etik sorunun yanıtlanması gerekiyor. Bu etik özellikler, dikkat çekici sorunların modern bir şekilde sınıflandırılması için literatür ve vaka çalışmalarının kapsamlı bir incelemesiyle incelenmiştir. Bunlar şunlardır: (1) toplanan karşı konulamaz veri miktarı ve gereken gizlilik riskleri; (2) algoritmaların temsil edebileceği önyargılar ve koruyabilecekleri ayrımcılık; (3) tüketici etkisi olasılığı; (4) yapay zekânın neden olabileceği ekonomik bozulma; (5) şeffaflık sorunları ve yarattığı hesap verebilirlik açığı. Yapay zeka destekli kişiselleştirme, ek olarak alakalı ve cazip tüketici aşinalıkları üretebilse de, sorumlu ve tarafsız uygulamaları garanti altına almak için ele alınması gereken ciddi etik ikilemler de sunmaktadır. Çalışma, tedarikçilere ve yasa koyuculara, yapay zeka kişiselleştirme ücretlendirmelerini etik değerler ve tüketici desteğinin kaçınılmazlığı göz önünde bulundurularak çözmeleri ve nihayetinde insan ilkelerine saygı göstermeleri ve kapsayıcı refahı iyileştirmeleri yönünde öneriler sunarak sonuçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The digital marketing industry is undergoing a transformation owing to the use of machine learning with Artificial intelligence (AI). This technology permits the industry to provide a highly personalized experience for consumers. As soon as it derives to AI, there's considerable discourse about engagement and devotion. The purpose is simple: AI bids a way to distinguish“stuff”at rate never before conceivable. Hitherto, despite the advent of these glowing outcomes, numerous ethical queries need answering. These ethical features have been inspected through thorough study of the literature and case studies to attain a modernized sorting of noticeable issues. These are: (1) the irresistible quantity of data being gathered and the confidentiality risks required; (2) the prejudices that algorithms can symbolize and the discrimination they can preserve; (3) the likely for consumer influence; (4) the economic disruption that AI might cause; (5) the transparency issues and the accountability shortfall that it generates. Although AI-powered personalization is able to produce additional pertinent and tempting consumer familiarities, it also presents serious ethical predicaments that must be addressed to guarantee responsible and evenhanded applications. The study concludes through recommendations for vendors and legislators to resolve the remunerations of AI personalization with the inevitability for ethical morals and consumer fortification, ultimately aiming to respect human principles and improve inclusive well-being.