Ortaokul öğrencilerinin matematiğe ve geometriye yönelik sorgulayıcı öğrenme becerilerinin incelenmesi
Examination of middle-schoolers inquiry learning skills towards mathematics and geometry
  1. Tez No: 977124
  2. Yazar: MİHRİBAN GÖKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KATRANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Araştırma 02.11.2023 tarihli, E-10017888-100-503197 sayılı etik kurul onayının alınmasıyla birlikte incelenmeye başlanmıştır. Bu araştırmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin matematiğe ve geometriye yönelik sorgulayıcı öğrenme becerilerinin ne düzeyde olduğunun belirlenmesi ve bu becerilerin; cinsiyet, sınıf seviyesi, anne-baba eğitim durumları, matematik başarı puanları, matematik ve geometri konularına ilgi düzeyi değişkenleriyle arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Ayrıca bu becerilerin ilişkili olup olmadığını ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırma, çoklu yönteme göre organize edilmiş olup nedensel karşılaştırma ve korelasyonel araştırma yaklaşımlarına göre düzenlenmiştir. Örneklem grubunu 517 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama araçları; 'Bilgi Formu', 'Matematiğe Yönelik Sorgulayıcı Öğrenme Becerileri Ölçeği' ve 'Geometriye Yönelik Sorgulayıcı Öğrenme Becerileri Ölçeği'dir. Toplanan veriler parametrik tekniklerle analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; ortaokul öğrencilerinin matematiğe yönelik sorgulayıcı öğrenme becerileri puanları, geometriye yönelik sorgulayıcı öğrenme becerileri puanlarından daha yüksektir. Ortaokul öğrencilerinin matematiğe ve geometriye yönelik sorgulayıcı öğrenme becerileri cinsiyete, sınıf seviyesine, anne-baba eğitim durumlarına, matematik başarı puanlarına ve matematik ile geometri konularına ilgi düzeylerine göre anlamlı bir farklılık göstermektedir. Ortaokul öğrencilerinin matematiğe ve geometriye yönelik sorgulayıcı öğrenme becerileri arasında pozitif yönlü, istatistiksel olarak anlamlı ve büyük düzeyde bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
The study began to be examined following the approval of the ethics committee dated 02.11.2023 and numbered E-10017888-100-503197. The aim of this research is to determine the level of middle-schoolers' inquiry-based learning skills in mathematics and geometry and to examine the relationship of these skills with variables such as gender, grade level, parental education levels, mathematics achievement scores, and interest levels in mathematics and geometry subjects. Additionally, the study aims to reveal whether these skills are interrelated. The research is organized according to the mixed method and is structured in line with causal-comparative and correlational research approaches. The sample group consists of 517 middle-schoolers. The data collection tools used in the study are the Information Form, the Inquiry-Based Learning Skills Scale for Mathematics, and the Inquiry-Based Learning Skills Scale for Geometry. The collected data were analyzed using parametric techniques. According to the results obtained from the study, the inquiry-based learning skills scores of middle-schoolers in mathematics are higher than their scores in geometry. The inquiry-based learning skills of middle-schoolers in mathematics and geometry significantly differ based on gender, grade level, parental education levels, mathematics achievement scores, and levels of interest in mathematics and geometry subjects. There is a positive, statistically significant, and strong relationship between middle-schoolers' inquiry-based learning skills in mathematics and those in geometry.