Günümüzde öne çıkan estetik anlayışların seramikte yansımaları
Contemporary aesthetic approaches in ceramics
- Tez No: 977129
- Danışmanlar: PROF. MEZİYET AYŞE BALYEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Ana Sanat Dalı
Özet
Estetik, felsefenin bir disiplini olarak tarihsel süreçte 'estetik deneyim', 'estetik haz' gibi sorular etrafında kuramsallaşmıştır. Değişen görüşler ve teoriler; sanatçıları, sanat eserlerini, izleyiciyi ve sanatın üretim biçimlerini şekillendirmiştir. Günümüzde iletişim ve üretim biçimlerindeki değişimler, malzeme ile kurulan yeni ilişkiler ve izleyicinin konumundaki dönüşümler, seramik alanında da farklı estetik yaklaşımların ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır. Bu çalışma ile günümüz sanat ortamında öne çıkan estetik anlayışların seramikte nasıl ifade edildiğini ortaya koymak amaçlanmıştır. Güncel seramik pratiğinde öne çıkan belirli bazı estetik yaklaşımlar tespit edilmiştir. Felsefi estetiğin temel kavramlarından yola çıkılarak, güncel seramik pratikleri odağa alınmış ve anasanat dalı seramik olan sanatçıların eserleri incelenmiştir. Çalışma sonucunda seramik sanatında öne çıkan beş estetik yaklaşım belirlenmiştir: postmodern estetik, ilişkisel estetik, süreç temelli estetik anlayış, yeni materyalizm ve dijital temelli estetik anlayış. Bu başlıklar, estetik özne, estetik nesne, estetik değer ve estetik deneyim gibi kavramlar çerçevesinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aesthetics, as a discipline of philosophy, has been theorized throughout history around questions such as“aesthetic experience”and“aesthetic pleasure.”Changing views and theories have shaped artists, artworks, audiences, and modes of artistic production. Today, transformations in communication and modes of production, new relationships established with materials, and the changing position of the audience have also paved the way for the emergence of different aesthetic approaches in the field of ceramics. The aim of this study is to reveal how contemporary aesthetic approaches are expressed in ceramics. In this context, specific aesthetic approaches that stand out in current ceramic practice have been identified. Based on the fundamental concepts of philosophical aesthetics, the study focuses on current ceramic practices, analyzing the works of artists whose main discipline is ceramics. Accordingly, five aesthetic approaches prominent in contemporary ceramic art have been determined: postmodern aesthetics, relational aesthetics, process-based aesthetics, new materialism, and digital-based aesthetics. These approaches have been evaluated through the concepts of aesthetic subject, aesthetic object, aesthetic value, and aesthetic experience.