İlkokul seviyesi çocuk kitaplarında söz varlığı
Vocabulary in primary school level children's books
  1. Tez No: 977132
  2. Yazar: SELÇUK DAĞDELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN KALENDEROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
İlkokul süresince öğrencilerin okuyabilecekleri çocuk kitaplarındaki söz varlığı unsurlarını ve bunların sıklık oranlarını tespit etmeyi amaçlayan bu araştırma; 2011-2021 yılları arasında basımı en fazla yapılmış ve 1. sınıf (6-7 yaş), 2. sınıf (7-8 yaş), 3. sınıf (8-9 yaş) ve 4. sınıf (9-10 yaş) şeklinde sınıf veya yaş olarak seviyeleri belirtilmiş çocuk kitapları üzerinde yürütülmüştür. Kitaplar içerisinde metin ve metne ait anlamaya yönelik soruların dışındaki iç kapak yazıları, yazarın biyografisi, kitap tanıtımları gibi metinle doğrudan ilgisi olmayan yazılar araştırmaya dâhil edilmemiştir. Araştırma, temel nitel araştırma olup durum çalışması deseninde yürütülmüştür. Veriler doküman incelemesi yöntemiyle toplanmış, betimsel içerik analiziyle çözümlenmiştir. Araştırmada her sınıf seviyesinde 200.000 olmak üzere toplamda 800.000 söz varlığı unsuru üzerinde analiz yapma planlanmıştır. Bu doğrultuda 1. sınıf seviyesinde 74 kitap incelenerek 228.495; 2. sınıf seviyesinde 54 kitap incelenerek 226.383; 3. sınıf seviyesinde 25 kitap incelenerek 237.271; 4. sınıf seviyesinde 18 kitap incelenerek 224.657 ham veri elde edilmiştir. İncelenen 171 çocuk kitabından söz varlığı unsurlarıyla ilgili ortaya çıkan toplam 920.657 ham veriden gerekli silme ve düzeltme işlemlerinden sonra 888.292 ham sözcük havuzu elde edilmiştir. Bu havuzdan; 29.593 sıklıkta 2.287 çeşit isim (insan isim ve soy isimleri, hayvanlara verilen isimler, insan dışı varlıklara verilen isimler, yer isimleri, millet ve dil isimleri) her sınıf seviyesinde kodlanarak çıkarılmıştır. Geriye kalan ham sözcükler; söz varlığı unsurları kapsamında kodlanmış, böylece söz varlığı unsurlarının sınıf seviyelerine göre çeşitliliği ve sıklığına dair veriler elde edilmiştir. Bu verilere göre; söz varlığı unsurları bakımından 1. sınıf seviyesi çocuk kitaplarında 6.507, 2. sınıf seviyesi çocuk kitaplarında 7.144, 3. sınıf seviyesi çocuk kitaplarında 10.261 ve 4. sınıf seviyesi çocuk kitaplarında 9.967, toplamda 15.815 çeşit söz varlığı unsuru tespit edilmiştir. Tespit edilen söz varlığı unsurları; temel söz varlığı unsurları, atasözleri, deyimler, kalıp sözler ve ikilemeler şeklinde gruplandırılarak listelenmiş, hem kendi içerisinde hem de sıklık ve çeşitlik bakımından sınıflar seviyesinde tablo hâline getirilmiştir. Ayrıca bütün sınıf seviyelerinde geçen ortak söz varlığı unsurları, üç sınıf seviyesinde ve iki sınıf seviyesinde geçen ortak söz varlığı unsurları ve yalnızca bir sınıf seviyesinde geçen söz varlığı unsurları listeler hâlinde verilmiştir. Tablolardaki veriler genel olarak değerlendirildiğinde 1. sınıftan 4. sınıfa doğru söz varlığı unsurları sayısında bir artış görülmüştür. Araştırmadan elde edilen veriler söz varlığı alanında çocuklara yönelik yapılmış başka araştırmaların bulgularıyla karşılaştırılmış ve çocuk kitaplarının daha fazla çeşitliliğe sahip olduğu tespit edilmiştir. Söz varlığı unsurlarının sınıf seviyelerine göre detaylı analiz ve yorumları yapılmış, tartışma ve sonuç bölümünde farklı çalışmalarla birlikte değerlendirilmiştir. Ulaşılan sonuç ve değerlendirmeler neticesinde öneriler bölümünde çocuk kitabı yazarlarına, yayınevlerine, araştırmacılara, öğretmenlere, velilere ve bazı kurumlara çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research, which aims to determine the vocabulary elements and their frequency rates in children's books that students can read during primary school; It was conducted on children's books that were published the most between 2011-2021 and whose grade or age levels were specified as 1st grade (6-7 years old), 2nd grade (7-8 years old), 3rd grade (8-9 years old) and 4th grade (9-10 years old). Articles that are not directly related to the text, such as inside cover letters, author's biography, book introductions, other than the text and comprehension questions, were not included in the research. The research is basic qualitative research and was conducted in the case study design. The data were collected by document review method and analyzed by descriptive content analysis. It was planned to analyze a total of 800,000 vocabulary elements, 200,000 at each grade level in the research. In this direction, 74 books were examined at the 1st grade level and 228,495; By examining 54 books at the 2nd grade level, 226,383 data were obtained; by examining 25 books at the 3rd grade level, 237,271 data were obtained; and by examining 18 books at the 4th grade level, 224,657 raw data were obtained. After the necessary deletion and correction processes, a total of 920,657 raw data regarding vocabulary elements obtained from 171 children's books were obtained, a raw word pool of 888,292 was obtained. From this pool; 2,287 kinds of nouns with a frequency of 29,593 (human given names and surnames, names given to animals, names given to non-human entities, place names, names of nations and languages) were coded and extracted at each grade level. The remaining raw words were coded within the scope of vocabulary elements, thus data on the diversity and frequency of vocabulary elements according to grade levels were obtained. According to these data; In terms of vocabulary elements, a total of 15,815 types of vocabulary elements were identified: 6,507 in 1st grade children's books, 7,144 in 2nd grade children's books, 10,261 in 3rd grade children's books, and 9,967 in 4th grade children's books. The identified vocabulary elements were grouped and listed as basic vocabulary elements, proverbs, idioms, formulaic expressions, and reduplications, and were tabulated both within themselves and at the grade level in terms of frequency and diversity. In addition, common vocabulary elements that occur across all grade levels, common vocabulary elements that occur across three grade levels and two grade levels, and vocabulary elements that occur only at one grade level are listed. A general evaluation of the data in the tables reveals an increase in the number of vocabulary elements from 1st grade to 4th grade. The data obtained from the research were compared with the findings of other studies conducted for children in the field of vocabulary, and it was determined that children's books have greater diversity. Detailed analyses and interpretations of vocabulary elements were conducted by grade level and evaluated alongside other studies in the discussion and conclusion sections. Based on the results and evaluations, various recommendations were made in the recommendations section for children's book authors, publishers, researchers, teachers, parents, and various institutions.