7. sınıf öğrencilerinin hazırlıksız konuşma esnasındaki konuşma hatalarının belirlenmesi
Identifying speaking errors of 7th grade students during impromptu speech
- Tez No: 977131
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı, 7. sınıf seviyesinde öğrenim görmekte olan öğrencilerin hazırlıksız konuşmaları esnasında yaptıkları konuşma hatalarının belirlenmesidir. Amaca yönelik olarak öğrencilere belirli sorular sorularak hazırlıksız konuşma yaptırılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçek kriterlerine göre öğrencilerin yaptıkları konuşma hataları belirlenmiştir ve öğrenciler ölçek üzerinden puanlanmıştır. Araştırmada, öğrencilerin aldıkları puanlar ile haftada kaç sayfa kitap okuduklarının, boş zamanlarında neler yaptıklarının ilişkili olup olmama durumu gözlemlenmiştir. Araştırma, var olan durumu değiştirmeden ortaya koyduğu için nicel araştırma modellerinden betimsel tarama modelinde bir çalışmadır. Araştırma, Antalya ilinin iki farklı okulunda öğrenim görmekte olan 7. sınıf öğrencilerinden oluşan 96 kişilik grup ile yürütülmüştür. Araştırmaya katılan her öğrenciye daha önce alan uzmanlarının görüşüne sunulmuş olan sorulardan bir tanesi sorularak öğrenciden hazırlıksız konuşma yapması istenmiştir. Konuşma video ile kayıt altına alınmıştır. Daha sonra video kayıtları izlenerek ölçek üzerinden puanlama yapılmıştır. Ölçek olarak Bozkurt (2019)'un“Anadili Türkçe Olan Konuşucular İçin Konuşma Becerisi Derecelendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel, korelasyon ve regresyon analizleri uygulanmıştır. Çalışmada bağımsız değişken, konuşma yapılmadan önce öğrencilere sorulan sorulardır. Sorulara verilen yanıtlar neticesinde ölçekten alınan puan arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma sonucunda öğrencilerin hangi hususlarda konuşma hataları yaptıkları belirlenmiştir. Öğrencilerin bir haftada okuduğu kitap sayfa sayısı ile konuşma becerisinin gelişimi arasında anlamlı bir doğrusal ilişki tespit edilirken boş zamanlarda yaptıkları aktivite ile konuşma becerilerinin seviyeleri arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the speaking errors made by 7th-grade students during impromptu speech. To meet this aim, students were asked specific questions and prompted to speak spontaneously. Based on the criteria of the assessment scale used in the study, the students' speaking errors were identified and scored accordingly. The study also examined whether there was a relationship between the students' speaking scores and the number of pages they read per week, as well as their preferred leisure activities. Since the research presents the existing circumstances without making any interventions, it employs a descriptive survey model, which is a type of quantitative research method. The study was conducted with a group of 96 seventh-grade students from two different schools in Antalya, Türkiye. Each student who participated in the study was asked one of the questions previously reviewed by the experts in the field and was requested to deliver an impromptu speech. The speeches were video recorded. Later, the recordings were evaluated and scored using the“Anadili Olan Konuşucular İçin Konuşma Becerisi Derecelendirme Ölçeği (Speaking Skills Rating Scale for Native Turkish Speakers)”developed by Bozkurt (2019). Descriptive statistics, correlation, and regression analyses were used to analyze the data. In this study, the independent variable was the question asked prior to the speech task. The relationship between the responses and the scores obtained from the scale was examined. The findings revealed the specific areas in which students made speaking errors. While a significant positive correlation was found between the number of pages students read in a week and their development of speaking skills, no significant relationship was identified between their leisure activities and their level of speaking performance.