2024 sosyal bilgiler öğretim programı becerileri kapsamında Birleşmiş Milletler 2030 sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin incelenmesi
Examination of The United Nations 2030 sustainable development goals within the scope of the 2024 social studies curriculum skilss
- Tez No: 977139
- Danışmanlar: PROF. DR. ABAMÜSLİM AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada 2024 Sosyal Bilgiler Öğretim Programı(SBÖP)nın Beceriler bölümü ile BM 2030 SKH arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. 2024 Sosyal Bilgiler Öğretim Programı ve Birleşmiş Milletler 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri kitapçığı bu çalışmanın ana veri kaynaklarıdır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi kullanılmıştır. Verilerin analizinde ise betimsel analiz ve içerik analizi kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgulara göre sosyal bilgiler öğretim programında okuryazarlık becerileri ile sürdürülebilir kalkınma hedefleri arasında büyük oranda ilişki kurulabilirken alan becerileri ile hiçbir ilişki kurulamamıştır. Görsel okuryazarlık becerisi dışındaki tüm okuryazarlık becerileri sürdürülebilir kalkınma hedefleri ile ilişkilendirilmiştir. Ayrıca programda sürdürülebilirlik okuryazarlığı adında bir okuryazarlık becerisi yer almaktadır. Kavramsal beceriler içerisinde yalnızca bilgi toplama, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKH) ile ilişkilendirilmiştir. Öte yandan sosyal duygusal öğrenme becerileri kapsamında sosyal farkındalık, iletişim, sorumlu karar verme, işbirliği becerileri SKH ile ilişkilendirilmiştir. Çalışmada sürdürülebilir kalkınma hedefleri sosyal, çevresel ve ekonomik olarak sınıflandırılmış ve programdaki becerilerin sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin boyutlarıyla ilişkisi incelenmiştir. Programda yer alan beceriler sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin en çok sosyal boyutunda yer alan hedeflerle ilişkilendirilirken en az çevresel boyutta yer alan hedeflerle ilişkilendirilmiştir. Elde edilen tüm veriler tablolaştırılmış ve sonuçların oranının görülmesi adına grafikler oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between the Skills section of the 2024 Social Studies Curriculum (SBÖP) and the UN 2030 SDGs. The 2024 Social Studies Curriculum and the United Nations 2030 Sustainable Development Goals booklet are the main data sources for this study. Document analysis, a qualitative research method, was used in the research. Descriptive analysis and content analysis were used in the data analysis. According to the findings of the study, while a significant relationship was established between literacy skills and sustainable development goals in the social studies curriculum, no relationship was established with subject-matter skills. All literacy skills except visual literacy were associated with the sustainable development goals. Furthermore, the program includes a literacy skill called sustainability literacy. Among conceptual skills, only information gathering was associated with the Sustainable Development Goals (SDGs). Furthermore, within the scope of social emotional learning skills, social awareness, communication, responsible decision-making, and collaboration skills were associated with the SDGs. The study categorized sustainable development goals as social, environmental, and economic, and examined the relationship between the skills in the curriculum and the dimensions of the sustainable development goals. The skills included in the program were most closely associated with the social dimension of the sustainable development goals, and least closely associated with the environmental dimension. All data obtained were tabulated, and graphs were created to illustrate the results.