Ukrayna-Rusya savaşında medyanın kamuoyu üzerindeki rolü
The role of the media on public opinion in the Ukraine-Russia war
  1. Tez No: 977172
  2. Yazar: MERVE ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN İRVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
Özet
Günümüzde medya, iletişimin gelişimine en büyük katkılardan birini sağlayan bir alandır. Medya, toplumla ilişkisi bağlamında önemli olayları insanlara ulaştırma görevini üstlenir ve bu olaylar medyanın perspektifine göre şekillenir. Özellikle günümüzdeki savaşlar, medyanın rolünü daha da önemli kılmıştır. Ancak, medyanın bu rolü olumlu ya da olumsuz olabilir. Bazı ülkelerde medya, çatışmaların derinleşmesine katkıda bulunabilirken, diğerlerinde medyanın etkisiyle çatışma sona ermiştir. Bu nedenle, günümüzdeki çatışmalarda medyanın doğru ve barışçıl bir şekilde kullanılabilmesi için geçmişteki çatışmalardan çıkarılan derslerin önemi vurgulanmaktadır. Bu araştırmanın temel amacı, Ukrayna-Rusya savaşında medyanın kamuoyu üzerindeki rolünü belirlemektir. Bu çalışma, toplumun Ukrayna-Rusya savaşındaki tutumunun belirlenmesinde medyanın etkisini irdeleyen 23 sorudan oluşan çevrim içi anketten oluşan nicel ve savaş muhabirleri ile yapılan derinlemesine görüşmelerin analizini içeren nitel özellikler de taşıyan karma metot yöntemi izlenerek yapılmış bir çalışmadır. 408 kişinin katıldığı çevrim içi anket yoluyla elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda elde edilen bilgiler erkeklerin kadınlara oranla daha fazla savaş haberleri izlediğini, erkeklerin savaşla ilgili haberlere daha az yer verilmesi gerektiğini düşündüğünü, erkeklerin herhangi bir taraf olunmaması gerektiğini tercih ettiklerini gösterir. Kadınların ve erkeklerin medya dilini nötr bulduğu ve haberlerin doğru bir şekilde aktarıldığına inandığı ortaya konulmuştur. Genç yaş grubunun savaş haberlerine daha az ilgi gösterip Türkiye'nin savaşa taraf olmasını gerektiğini savunurken, üniversite mezunu katılımcıların, savaşa taraf olunması gerektiğini daha fazla savundukları gözlemlenmiştir. Bu çalışma ortaya koymuştur ki medyanın savaş haberlerinin algılanması ve yorumlanmasında cinsiyet, yaş ve eğitim gibi demografik faktörler önemli bir rol oynar. Ukrayna-Rusya Savaşında bölgede aktif rol alan muhabirler ile yapılan röportaj sonucunda elde edilen bulgulara göre her ne kadar medya birçok organdan oluşan bir unsur olduğundan genelleme yapmak zor olsa da Türkiye, Ukrayna-Rusya savaşında diğer ülkeler taraf olup yanlı haber yaparken, nötr kalabilmiştir. Türkiye siyasi arabuluculuk rolünü medyaya yansıtarak insani ve ahlaki bir konjonktürde haber anlayışı ile olayları yorumladığı röportaj sonucunda elde edilen bulgular arasındadır.
Özet (Çeviri)
Today, the media is a field that makes one of the biggest contributions to the development of communication. In the context of its relationship with society, the media undertakes the task of conveying important events to people and these events are shaped according to the perspective of the media. Especially today's wars have made the role of the media even more important. However, this role of the media can be positive or negative. In some countries, the media may have contributed to the deepening of conflicts, while in others the conflict has ended due to the influence of the media. Therefore, the importance of lessons learned from past conflicts is emphasized for the proper and peaceful use of media in today's conflicts. The main purpose of this research is to determine the role of the media on public opinion in the Ukranian-Russian war. This study is a mixed-method study that includes both quantitative, consisting of an online survey with 23 questions that examines the influence of the media in determining the public's attitude towards the Russia-Ukraine war, and qualitative, including the analysis of in-depth interviews with war correspondents. 408 people participated in the online survey and the data obtained through the online survey were analyzed with the SPSS program.The information obtained as a result of the research shows that males watch more war news than females, males think that war-related news should be given less coverage, and males prefer not to take any side. It has been revealed that women and men find the media language neutral and believe that the news is conveyed accurately. It was observed that while the younger age group showed less interest in war news and argued that Turkey should be a party to the war, university graduate participants were more likely to advocate that Turkey should be a party to the war. This study revealed that demographic factors such as gender, age and education play an important role in the perception and interpretation of media's war news. According to the findings obtained as a result of the interviews conducted with reporters who took an active role in the region in the Russia-Ukraine War, although it is difficult to generalize since the media is an element consisting of many organs, Turkey was able to remain neutral in the Russia-Ukraine war while other countries took sides and made biased news. It is among the findings obtained as a result of the interview that Turkey reflects its political mediation role to the media and interprets the events with its understanding of news in a humanitarian and moral conjuncture.