Tel kesme makinesinin tasarımı
- Tez No: 97719
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
öz Belirli alanların sınırlarını belirlemek ve bu alanları güvenlik altına almak amacıyla etraflarını dokuma yapılmış teller yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Bu teller, tel örme makinasında belirli boyda örmeyi gerçekleştiren, her sıra telin kesilmesi ve tekrar örmenin başlaması şeklinde oluşmaktadır. Yaygın olarak kullanılan, klasik sistemlerde kesme işi, bir işçi taranndan el ile pense kullanılarak yapılmaktadır. Kesme işleminin bu şekilde yapılması, hem zaman kaybına hem de istenen boyda kesim yapılmamasmdan dolayı malzeme kaybına neden olmaktadır. Bu nedenle, örme işleminin otomasyona ihtiyacı olup, kesme işlemi de bu otomasyonun bir parçası olmaktadır. Bu çalışmada, mevcut klasik sistemlerde örme ünitesi bulunup, kesme ünitesi bulunmadığı için sadece kesme sisteminin tasarım problemi ele alınmıştır. Bunun için kesme şartlarını en iyi şekilde yerine getiren, iki tel kesme sistemi önerilmiş ve bu sistemlerin tasarımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT To determine the borders of playing areas, gardens, building areas, living sites etc. and to put them into security conditions we use plaited wires and turn round them. These wires are producted by wire plaiting machine which plaits at a determined length, after cuts the each order of wires and again starts the plaiting. These production which is widespread is done by a worker by hand and tweezers. To do this production by hand and tweezers takes much time and during cutting some defects can be appeared and the producted wires wont be at the same length and finally it causes material loss. Because of all mentioned above during plaiting it is needed automation and the cutting is also must be a working part of automation. In this project; it is concluded only cutting system design problem because the classical plaiting systems includes only plaiting unit not cutting unit. Because of all mentioned above; in this project it is proposed two kind of wire cutting systems which carry out the best cutting conditions.