İlkokul 3. ve 4. sınıf fen bilimleri ders kitabı etkinliklerinin veri işleme becerileri açısından incelenmesi
Investigation of primary school 3rd and 4th grade science textbook activities in terms of data processing skills
  1. Tez No: 977267
  2. Yazar: EDA NUR İPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADER BİLİCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de ilkokul düzeyinde kullanılan 3. ve 4. sınıf Fen Bilimleri ders kitaplarında yer alan etkinliklerin veri işleme becerileri açısından durumunu değerlendirmektir. Çalışma, doküman analizi yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri işleme becerisi; gözlem yapma, veri toplama, grafik ve tablo oluşturma, hipotez kurma, tahmin yürütme, raporlama ve etik farkındalık gibi alt bileşenler üzerinden incelenmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda; ders kitaplarının veri işleme becerilerini geliştirme konusunda büyük ölçüde sınırlı kaldığını tespit edilmiştir. Kitaplarda yer alan etkinliklerin çoğu gözlem yapma ve hazır verilerle çalışmaya yöneliktir. Grafik çizme, veri üretme, bilimsel raporlama ve hipotez geliştirme gibi öğrencinin aktif bilişsel katılımını gerektiren üst düzey süreçlere ise yeterince yer verilmediği belirlenmiştir. Ayrıca, etik değerlere ilişkin farkındalık oluşturma amaçlı içeriklerin kitaplarda neredeyse hiç yer almadığı ortaya çıkmıştır. Fen bilimleri ders kitaplarının öğrencilerin bilimsel düşünme, analiz yapma ve veriye dayalı çıkarım üretme becerilerini gelişmesine katkı sağlayacak şekilde yapılandırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the status of the activities in 3rd and 4th grade science textbooks used at primary school level in Turkey in terms of data processing skills. The study was conducted using the document analysis method. In the study, data processing skills were examined through subcomponents such as observation, data collection, creating graphs and tables, hypothesizing, estimating, reporting and ethical awareness. According to the findings obtained; It was determined that the textbooks were largely limited in developing data processing skills. Most of the activities in the books were aimed at making observations and working with ready data. It was determined that high-level processes that require active cognitive participation of the student, such as drawing graphs, producing data, scientific reporting and developing hypotheses, were not given enough space. In addition, it was revealed that the content aimed at creating awareness regarding ethical values was almost never included in the books. It is recommended that science textbooks be structured in a way that will contribute to the development of students' scientific thinking, analysis and data-based inference skills.