Selçuklu ve Osmanlılarda sağlık kuruluşları ve ruh sağlığı eğitimi
Health institutions and mental health education in the Seljuk and Ottoman period
  1. Tez No: 977282
  2. Yazar: SERA ARAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluklarında sağlık kuruluşlarının gelişimi ve organizasyonunu detaylı bir şekilde ele alarak, özellikle ruh sağlığı, eğitimi ve bakımına odaklanmaktadır. Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde, tıp biliminin ve sağlık hizmetlerinin gelişiminde önemli adımlar atılmıştır. Bu bağlamda, hastaneler (darüşşifalar) ve tıp okulları (medreseler) sağlık hizmetlerinin sunulması ve tıp eğitiminin verilmesinde merkezi bir rol oynamıştır. Hastaneler, sadece fiziksel hastalıkların tedavisi için değil, aynı zamanda ruhsal hastalıkların tedavisi için de önemli merkezlerdi. Bu kurumlar, dönemin en ileri tıbbi bilgilerinin uygulandığı yerler olarak biliniyordu. Özellikle ruh sağlığı alanında, hem tıbbi hem de ruhani tedavi yöntemlerinin birlikte kullanıldığı bir yaklaşım benimsenmiştir. Bu durum, o dönemdeki sağlık anlayışının ne kadar kapsamlı ve bütüncül olduğunu göstermektedir. Çalışmada, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde ruh sağlığı eğitimi ve tedavisinin nasıl yapılandırıldığı ve uygulandığı incelenmektedir. Medreselerde verilen tıp eğitimi, dönemin en ileri düzeydeki tıbbi bilgilerinin öğrencilere aktarılmasını sağlamıştır. Aynı zamanda, ruh sağlığı konusunda yapılan çalışmalar, hastaların tedavi edilmesinde kullanılan yöntemlerin ve uygulamaların detaylı bir analizini içermektedir. Tarihi metinler, mimari kayıtlar ve tıbbi el yazmaları üzerinden yapılan analizler, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluklarında ruh sağlığına verilen önemin ve bu alandaki uygulamaların ne kadar ileri düzeyde olduğunu ortaya koymaktadır. Bu tez, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde ruh sağlığı eğitimi ve tedavisinin gelişimini ve önemini kapsamlı bir şekilde ele alarak, bu alandaki tarihi mirası günümüze taşımayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study provides a detailed examination of the development and organization of health institutions in the Seljuk and Ottoman Empires, with a particular focus on mental health education and care. Significant progress was made in the fields of medical science and healthcare services during both the Seljuk and Ottoman periods. In this context, hospitals (darüşşifas) and medical schools (madrasas) played a central role in the delivery of healthcare services and the provision of medical education.Hospitals served not only as centers for the treatment of physical illnesses but also played a vital role in the treatment of mental disorders. These institutions were known as places where the most advanced medical knowledge of the time was applied. In the field of mental health in particular, a holistic approach was adopted, combining both medical and spiritual treatment methods. This demonstrates the comprehensive and integrative nature of the healthcare understanding of the period.The study investigates how mental health education and treatment were structured and implemented during the Seljuk and Ottoman periods. The medical education provided in madrasas ensured the transmission of the most advanced medical knowledge of the era to students. Additionally, studies on mental health include a detailed analysis of the methods and practices used in the treatment of patients.Analyses based on historical texts, architectural records, and medical manuscripts reveal the significance attributed to mental health and the advanced nature of its practices in the Seljuk and Ottoman Empires. By comprehensively addressing the development and importance of mental health education and treatment during these periods, this thesis aims to bring the historical legacy in this field into the present day.