19. yüzyıl Osmanlı toplumunda doğum ve ölüm ritüelleri
Birth and death rituals in 19th century Ottoman society
  1. Tez No: 977284
  2. Yazar: HATİCE ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Gelenek, bir toplumun tekrarlı bir şekilde uyguladığı alışkanlıkların genel adıdır. Uygulanan geleneklere bakılarak bir toplumun kültür yapısı kolaylıkla incelenir. İncelemeler doğum, ölüm ve düğünlerine olmak üzere üç ana başlıkta toplanır. Bu başlıklar incelendiğinde adet ve merasimlerde yapılan ritüeller kültürel mirası ve milli benliği ortaya koyar. Osmanlı Devleti'nin gerek bulundukları bölge de kültürel çeşitliliğin fazla olması, gerek içinde bulunan milletlerin dini ve etnik kimlikleri, bu etkileşimlerin yaygınlaşması ve çeşitli olmasını sağlayan unsurlar arasında gösterilir. Bu bağlamda bakıldığında Osmanlı Devleti'nde birçok ritüelinde kendinden önceki uygarlıklardan etkilendiği de söylenebilir. Bu etkileşimlerin sonucunda Anadolu'da yaşamış Türk toplumları ile aralarında kültür bağı oluşmuştur. Bunun yanında Osmanlı Devleti'nde kalıplaşmış halk dindarlığı ritüellerin varlığının devam etmesine yardımcı olurken, öte yandan sözlü gelenekler ile nesillerden nesillere aktarılması sağlamıştır. Bu aktarımlar incelendiğinde kırsal-kent ayırımının olmadığını, tüm imparatorluk sınırlarına yayıldığını görebiliriz. Osmanlı toplumu atalarından edindikleri bilgiler ile yaşamlarını idame ettirirken farklılaşan çevreye de uyum sağlamaktan geri kalmamışlardır. Tıpkı 19. Yüzyılda atılan modernleşme adımlarında olduğu gibi. Doğum ve ölüm ritüellerinde yenileşme hareketleri benimsenmeye çalışırken, öte yandan eski pagan kültüründen kalma ritüellerden de vazgeçmemişlerdir. Çünkü ritüeller kolaylıkla değişebilecek faktörler değillerdir. Bu süreklilik arz eden ritüelleri, çalışmamızda Osmanlı Toplumunda Doğum ve Ölüm başlığı ile birinci el kaynaklardan ve ilgili literatürden faydalanarak incelenmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Tradition is the general term for the habits that a society repeatedly practices. By examining the traditions practiced, the cultural strucuture of a society is studied. The examinations ara grouped into three main categories birth, death and weddings. When these headings are examined, the rituals performed in customs and ceremonies reveal the cultural heritage and notional identity. The Ottoman Empire is noted for the cultural diversity in the regions it occupied, as well as the religious and ethnic identities of the nations within it, which are among the factors that facilitated the widespread and varied interactions. In this context, it can be said that many rituals in the Ottoman Empire were influenced by earlier civilizations. As a result of these interactions, a cultural bond was formed between the Turkish communities living in Anatolia. In addition, while the existence of established folk religious rituals in the Ottoman Empire helped to continue their presence, on the other hand, oral traditions ensured their transmissions are examined, we can see that there is no ruralurban distinction; they spread across all imperial borders. The Ottoman society, while maintaining their lives with the knowledge they inherited from their ancestors, did not hesitate to adapt to the changing environment. Just like the modernization steps taken in the 19th century. While efforts to modernize birth and death rituals were being adopted, on the other hand, they did not abandon the rituals inherited from the old pagan culture. While efforts to renew birth and death rituals are being adopted, on the other hand, they have not abandoned the rituals inherited from the old pagan culture. Because rituals are not easily changed. These enduring rituals, under the headings of birth and death in the Ottoman Society, will be examined in our study using primary sources and relevant literature.