Ubeydullah Ahrâr'ın (K.s) hadis anlayışı
Ubeydullah Ahrâr's (Qs) understanding of hadith
  1. Tez No: 977309
  2. Yazar: FATMA MELİKE AKBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED ALPARSLAN KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, XV. Yüzyılda yaşamış Nakşibendi tarikatının önemli temsilcilerinden Ubeydullah Ahrâr'ın hadis anlayışını incelemeyi amaçlamaktadır. Ahrâr'ın, hadisleri tasavvufî bir perspektifle nasıl yorumladığı, işari tefsir ve manevi anlamlandırma yöntemleriyle hadis ilmine yaptığı katkılar araştırılacaktır. Hadislerin zahirî anlamlarının ötesine geçerek onların batıni ve işari boyutlarını nasıl ele aldığı, tasavvufî öğretisi ile hadis ilmini nasıl birleştirdiği detaylandırılacaktır. Tez, öncelikle Ubeydullah Ahrâr'ın hayatını, yaşadığı dönemin ilmî ve kültürel ortamını ele alacak ve onun hadis ilmi ile ilişkisini dönemin şartları bağlamında değerlendirecektir. Ardından, Ahrâr'ın eserlerinde yer verdiği hadislerin konu dağılımı, sahihlik dereceleri ve tasavvufî işari yorumları analiz edilecektir. Bu bağlamda, hadislerin tasavvufî anlamlarının nasıl inşa edildiği ve Ahrâr'ın hadis anlayışının diğer mutasavvıflardan farkları incelenecektir. Bu çalışma, hadis ve tasavvuf ilişkisini derinlemesine anlamak isteyen araştırmacılar için kapsamlı bir kaynak oluşturacak ve Ubeydullah Ahrâr'ın hadis ilmine olan katkılarını ortaya koyarak modern dönemdeki hadis-tasavvuf tartışmalarına yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the understanding of Hadith by Ubeydullah Ahrâr (qs), one of the prominent figures of the Naqshbandi order in the 15th century. The study will investigate how Ahrâr interpreted hadiths through a Sufi lens and how he contributed to the science of hadith using methods of esoteric exegesis (tafsir isharî) and spiritual interpretation. It will elaborate on how he transcended the literal meanings of the hadiths to explore their inner and symbolic dimensions, and how he integrated the science of hadith into his Sufi teachings. The thesis will first present Ubeydullah Ahrâr's life, along with the intellectual and cultural context of his time, evaluating his relationship with the science of hadith within the framework of the conditions of the period. Subsequently, the distribution of topics, degrees of authenticity, and esoteric Sufi interpretations of the hadiths cited in Ahrâr's works will be analyzed. In this context, the study will explore how spiritual meanings of the hadiths were constructed and how Ahrâr's approach to hadith differed from other Sufi scholars. This research will serve as a comprehensive resource for scholars seeking to gain a deeper understanding of the relationship between hadith and Sufism, and will offer a fresh perspective on contemporary discussions concerning the intersection of hadith and mystical thought by highlighting Ubeydullah Ahrâr's contributions to hadith scholarship.