Sosyal bilgiler dersinde eğitsel oyun tekniğinin kullanımına yönelik ortaokul öğrencilerinin görüşleri
Middle school students' opinions on the use of educational game techniques in social studies lessons
- Tez No: 977308
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA SÖMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin Sosyal Bilgiler dersinde eğitsel oyun tekniğinin kullanımına ilişkin görüşlerini belirlemektir. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı bu çalışma temel nitel araştırma deseninde yürütülmüştür. 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Kars ili merkez ilçesindeki bir ortaokulda öğrenim gören 5, 6 ve 7. sınıf öğrencilerinden oluşan toplam 18 kişilik bir örneklem grubuyla çalışılmıştır. Araştırmada, Sosyal Bilgiler dersi kapsamında“Üretim, Dağıtım ve Tüketim”öğrenme alanında araştırmacı tarafından planlanması yapılmış olan eğitsel oyunlar uygulanmış ve öğrencilerin bu süreç hakkındaki düşünceleri yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Çalışmada elde edilen verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre öğrenciler, eğitsel oyunların dersleri daha eğlenceli ve ilgi çekici hale getirdiğini, öğrenilen bilgilerin kalıcılığını artırdığını ve sosyal becerilerin gelişmesine katkı sağladığını ifade etmişlerdir. Ayrıca, eğitsel oyunların derse katılımı olumlu yönde etkilediği ve günlük yaşamla bağlantı kurulmasına olanak tanıdığı görülmüştür. Sonuç olarak, eğitsel oyun tekniği Sosyal Bilgiler dersinde öğrencilerin hem bilişsel hem de duyuşsal gelişimlerini destekleyen etkili bir yöntem olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine middle school students' views on the use of educational games in Social Studies classes. This study, which employed a qualitative research method, was conducted using a basic qualitative research design. The study was carried out with a sample group of 18 students from 5th, 6th, and 7th grades attending a middle school in the central district of Kars during the 2023–2024 academic year. Within the scope of the Social Studies course, educational games planned by the researcher were implemented in the“Production, Distribution, and Consumption”learning domain, and students' opinions about this process were collected through a semi-structured interview form. Content analysis was used to analyze the data obtained in the study. According to the findings, students stated that educational games made the lessons more enjoyable and engaging, enhanced the retention of learned information, and contributed to the development of social skills. In addition, educational games were found to positively affect student participation and help connect classroom learning with real life. As a result, the educational game technique was evaluated as an effective method that supports both cognitive and affective development in Social Studies lessons.