Üniversite öğrencilerinin bitki bazlı et alternatiflerine yönelik yaklaşımlarının beden kütle indeksi ve sezgisel yeme üzerine etkisinin araştırılması
The effect of university students attitudes towards plant-based meat alternatives on body mass index and intuitive eating
- Tez No: 977350
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYDA OKUDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Bitki bazlı et alternatifleri, geleneksel et tüketimindeki sağlık, çevresel konular ve hayvansal üretimle ilişkili etik meseleler nedeniyle hızla artmaktadır. Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin bitki bazlı et alternatiflerine yönelik yaklaşımlarının beden kütle indeksi (BKİ) ve sezgisel yeme düzeyleri üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışma, Haliç Üniversitesi'nde aktif öğrenim gören öğrenciler üzerinde yürütülmüş olup, veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Anket formu, demografik bilgiler, bitki bazlı et alternatiflerine yönelik yaklaşımları değerlendiren sorular ve Sezgisel Yeme Ölçeği (IES-2)'den oluşmaktadır. Ayrıca katılımcıların beyan ettikleri boy ve ağırlık bilgileri üzerinden BKİ değerleri hesaplanmıştır. Elde edilen veriler, öğrencilerin bitki bazlı et alternatiflerine yönelik yaklaşımları ile sezgisel yeme ölçeğinin alt boyutları (açlık ve tokluk ipuçlarına güvenme, duygusal sebeplerle yeme, beslenme esnekliği ve beden-beslenme farkındalığı) arasındaki ilişkilerin yanı sıra BKİ kategorileri açısından değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizler sonucunda, bitki bazlı et ürünlerini besleyici olarak algılayan öğrencilerin sezgisel yeme düzeylerinin daha yüksek olduğu ve bazı alt boyutlarda anlamlı farklılıkların (p<0,05) bulunduğu saptanmıştır. Bu bulgular, üniversite öğrencilerinin bitki bazlı et alternatiflerine yönelik yaklaşımlarının yalnızca beslenme tercihlerini değil, aynı zamanda yeme davranışlarını ve BKİ düzeylerini de etkileyebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Plant-based meat alternatives have been rapidly increasing due to health concerns associated with traditional meat consumption, environmental issues, and ethical considerations related to animal production. The aim of this study is to examine the impact of university students' attitudes toward plant-based meat alternatives on body mass index (BMI) and intuitive eating levels. The study was conducted among actively enrolled students at Haliç University, and data were collected through a survey method. The survey form consisted of demographic information, items assessing attitudes toward plant-based meat alternatives, and the Intuitive Eating Scale (IES-2). In addition, participants' self-reported height and weight were used to calculate their BMI values. The collected data were analyzed to explore the relationships between students' attitudes toward plant-based meat alternatives and the subscales of the Intuitive Eating Scale (reliance on hunger and satiety cues, eating for emotional reasons, dietary flexibility, and body–food awareness), as well as across BMI categories. Statistical analyses revealed that students who perceived plant-based meat products as nutritious demonstrated higher levels of intuitive eating, with significant differences observed in some subscales (p < 0.05). These findings suggest that university students' attitudes toward plant-based meat alternatives may influence not only their dietary preferences but also their eating behaviors and BMI levels.