Obsesyonlar ile travmatik yaşantıların ilişkisi
Relationship between obsessions and traumatic experiences
  1. Tez No: 977351
  2. Yazar: BERK ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE GÖKBEN HIZLI SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, obsesyonu bulunan ve obsesyonu olmayan bireylerin travmatik yaşantıları ile ilişkisinin karşılaştırılarak literatüre katkı sağlaması hedeflenmektedir. Bu araştırma, evren olarak İstanbul ilinde 67 kişilik kontrol grubu ve 59 kişilik obsesyon belirtileri yaşayan gruplar oluşturulmuştur. Toplamda 100 bireye“Çocukluk Çağı Travma Ölçeği (Ç.Ç.T.Ö.)”ve“Maudsley Obsesif Kompulsif Belirti Ölçeği”ölçekleri uygulanarak çalışılmıştır. Yapılan araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılacaktır. Araştırma sonucunda elde edilen bilgiler doğrultusunda 100 kişiye uygulanacak olan“Çocukluk Çağı Travma Ölçeği (Ç.Ç.T.Ö.)”ile“Maudsley Obsesif Kompulsif Belirti Ölçeği”kullanılacaktır. Yapılan araştırmada ölçekler doğrultusunda obsesyonu bulunan ve bulunmayan bireylerin travmatik yaşantılarına yansıma şekli ve değişkenlerinin bulunup bulunmadığı açısından değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
This study aims to contribute to the literature by comparing the relationship between traumatic experiences of individuals with and without obsessions. The population of this study consists of a control group of 50 individuals and a group of 50 individuals with obsessional symptoms in Istanbul. A total of 100 individuals were studied by applying the“Childhood Trauma Scale (C.T.S.)”and“Maudsley Obsessive Compulsive Symptom Scale”scales. Quantitative research methods will be used in the research. As the result of the research,“Childhood Trauma Scale (C.T.S.)”and“Maudsley Obsessive Compulsive Symptom Scale”will be used in line with the information obtained. Of the questionnaire to be used in the research, 50 of the questionnaires consisting of 100 people will be applied to individuals with obsession symptoms and 50 to the control group. In the study, in line with the scales, individuals with and without obsessions will be evaluated in terms of the way they reflect on their traumatic experiences and whether they have variables.