Kick boks sporcularının yaralanma kaygı düzeylerinin belirlenmesi ve incelenmesi
Determination and examination of injury anxiety levels of kick boxing athletes
  1. Tez No: 977383
  2. Yazar: SEVİLAY KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SAİD ERZEYBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, 18-25 yaş aralığındaki Kick Boks sporcularının spor yaralanmalarına ilişkin kaygı düzeylerinin belirlenmesi ve çeşitli demografik değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Rex & Metzler (2016) tarafından geliştirilen ve Caz ve arkadaşları (2019) tarafından Türkçeye uyarlanan“Spor Yaralanması Kaygı Ölçeği”kullanılmıştır. İstatistiksel analizler SPSS 26.0 programı ile gerçekleştirilmiş; doğrulayıcı faktör analizi ve uyum iyiliği değerleri AMOS 24 yazılımı aracılığıyla değerlendirilmiştir. Verilerin normal dağılıma uygunluğu çarpıklık ve basıklık katsayılarıyla test edilmiştir. İki grup karşılaştırmalarında bağımsız örneklem t testi, üç ve daha fazla grup karşılaştırmalarında ise varyans analizi (ANOVA) uygulanmış, varyansların homojenliği sağlanamadığı durumlarda Welch testi ve Tamhane T2 testi kullanılmıştır. Ayrıca anlamlı farklılık gösteren boyutlarla değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla Point-Biserial korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre; cinsiyet değişkenine göre“acı çekme kaygısı”ve“hayal kırıklığına uğratma kaygısı”, yaş değişkenine göre“zayıf algılanma kaygısı”, spor yaşı değişkenine göre“yeniden yaralanma kaygısı”, millilik durumuna ve haftalık spor yapma sıklığına göre“sosyal desteği kaybetme kaygısı”, medeni duruma göre ise“zayıf algılanma kaygısı”düzeylerinde anlamlı farklılıklar gözlenmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, spor yaralanması kaygısının birçok faktörden etkilendiği ve her bir demografik değişkenin sporcuların kaygı düzeyleri üzerinde farklı etkiler yaratabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Bu durum, sporcularda yaralanma kaygısının değerlendirilmesinde bireysel özelliklerin dikkate alınması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the level of sports injury anxiety among Kickboxing athletes aged between 18 and 25 and to examine it in relation to various demographic variables. The“Sports Injury Anxiety Scale,”developed by Rex & Metzler (2016) and adapted into Turkish by Caz et al. (2019), was used as the data collection tool. Statistical analyses were conducted using the SPSS 26.0 program, and confirmatory factor analysis and goodness-of-fit indices were evaluated using the AMOS 24 software. The normality of the data distribution was assessed through skewness and kurtosis coefficients. Independent samples t-test was applied for comparisons between two groups, while one-way ANOVA was used for comparisons involving more than two groups. When the assumption of homogeneity of variances was not met, the Welch test and Tamhane T2 test were used. Additionally, Point-Biserial correlation analysis was conducted to examine the relationship between significantly different dimensions and relevant variables. According to the research findings, significant differences were observed in the subdimensions of injury anxiety. Pain anxiety and fear of disappointing others differed significantly by gender; fear of being perceived as weak varied by age and marital status; re-injury anxiety differed by years of sports experience; and fear of losing social support varied significantly depending on national athlete status and weekly training frequency. Based on these results, it was concluded that sports injury anxiety is influenced by multiple factors, and each demographic variable may have different effects on athletes' anxiety levels. These findings highlight the importance of considering individual characteristics when evaluating injury-related anxiety in athletes.