Bireylerin içgörü ve kendine yansıtma düzeyleri ile ölüm korkusu düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of the relationship between individuals' levels of insight, self-reflecti̇on, and death anxi̇ety
- Tez No: 977539
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN HERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmadaki temel amaç, 18-65 yaş aralığında yer alan bireylerde bilişsel içgörü, içgörü ve kendine yansıtma düzeylerinin ölüm korkusu düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmaya toplam 201 kişi katılmıştır. Katılımcılar öncelikle Demografik Bilgi Formu'nu doldurmuş ve ardından Beck Bilişsel İçgörü Ölçeği (BBİÖ), Kendine Yansıtma ve İçgörü Ölçeği (KYİÖ) ve Çok Boyutlu Ölüm Farkındalık Ölçeği (ÇKBÖFÖ) kullanılarak değerlendirilmiştir. Verilerin tümü, online platform olan Google Forms üzerinden toplanmıştır ve elde edilen veriler SPSS v22 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın değişkenlerinin birbiriyle olan korelasyon düzeylerinin incelenmesi amacıyla Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Buna ek olarak içgörü alt boyutları ile ölüm korkusu arasında regresyon analizi yapılmıştır. Bulgulara göre KYİÖ toplam puanı ile ÇBÖFÖ toplam puanı arasında anlamlı bir ilişki bulunmadığı görülmüştür. Ana değişken olan ölüm korkusuna bakıldığında ise kendini ifade etme düzeyi ile ölüm korkusu düzeyi arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bu durum“Bireylerin kendini ifade etme düzeyleri arttıkça ölüm korkusu düzeyi de artmaktadır.”anlamına gelmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to examine the relationship between cognitive insight, insight, self-reflection levels, and the level of death anxiety in individuals aged 18-65. A total of 201 participants, took part in the study. Participants first completed a Demographic Information Form, followed by assessments using the Beck Cognitive Insight Scale (BCIS), the Self-Reflection and Insight Scale (SRIS), and the Multidimensional Death Awareness Scale (MDAS). All data were collected via the online platform Google Forms, and the data were analyzed using SPSS v22. Pearson correlation analysis was used to examine the correlation levels between the variables in the study. In addition, a regression analysis was conducted between the subdimensions of insight and fear of death. The findings indicate that there was no significant relationship between the total score of the SRIS and the total score of the MDAS. Regarding the main variable of death anxiety, a significant positive relationship was found between self-expression level and death anxiety. This suggests that“as individuals' self-expression levels increase, their level of death anxiety also increases.”