Spektroskopik yöntemle bazı vic-dioksimlerin geçiş metal seçiciliklerinin incelenmesi
Selectives of some transition metal with some vic-dioxime derivatives by spectroscopic metod are investigated
  1. Tez No: 97755
  2. Yazar: MUSTAFA TEKE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BEDRETTİN MERCİMEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
n ÖZET İki kısımdan oluşan bu çalışmanın birinci kısmında; Yeni bir ligand olan NjN1- bis[N-(2-etilmorfolin)] diaminoglioksim ligandı ve bu ligandın geçiş metal (Ni2+, Cu2+ ve Co2+) komplekslerinin sentezi yapıldı ve yapılan aydınlatılmaya çalışıldı. Bu maddenin ve komplekslerinin biyokimyasal aktivite gösterebileceği de düşünülmektedir. Ayrıca bu ligandm bu katyon karışımı içinden pH= 5.5'da (katyon çözeltisinin normal pH'sı) organik fazda ve tampon kullanmadan Cu 2+ katyonunu seçimli olarak çöktürdüğü gösterilmiştir. İkinci kısmında; Bis(A2-imidazolinyl), Bis(A2-imidazolinyl)-5-5I-dioxime ve N,NI-bis(2-etilbenzoat)diaminoglioksim ligandlanm kullanarak değişik metal katyonlarının pH= 0-5.5 arasında ( Ni2+, Cu2+, Co2+ ve Fe3+ ) sulu fazdan organik faza sıvı-sıvı seçici ekstraksiyonlannda kullanılabileceği gösterilmiştir
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT İn the first section of this study,in Which there are two sections, N,NJ- bis[N-(2-ethylmorpholin)] diaminoglioxime Which is a new ligand.and its transition metal complexes (Ni2+, Cu2+ ve Co24) were synthesized and the structures were identfied. Biochemical activitiy of the compound and its complexes was estimated. It was found that the compound was selective towards Cu2+ in the organik phase solution by the selective precipitate without tampon solution related pH=5.5. İn the second section, the selective liquid-liquid extraction of various transition metal cations ( Ni2+, Cu2+, Co2+ and Fe3+ ) from the aqueous phase to the organic phase was carried out by using Bis(A2-imidazolinyl), Bis(A2-imidazolinyl)-5-5I- dioxime and N,NI-bis(2-etilbenzoat)diaminoglioxime in the pH range 0-5.5.