Türkçe Tangoların Hasan Fehmi Ege örnekleminde müzikal analizi
Musical analysis of Turkish Tangos in Hasan Fehmi Ege Sample
  1. Tez No: 977731
  2. Yazar: CANSU TOLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH OKCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Türkçe tangoların Hasan Fehmi Ege örnekleminde müzikal analizlerini incelemektir. Ege'nin eserleri; melodik yapı, armonik düzenleme, ritmik yapı ve kültürel temsiliyet açısından ele alınarak, onun tango geleneği içindeki özgün yeri belirlenmeye çalışılmıştır. Yöntem: Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden döküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Hasan Fehmi Ege'ye ait orijinal nota örnekleri, İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Arşivi, çeşitli dijital müzik portalları ve literatürde yer alan kaynaklar üzerinden toplanmış ve müzikal analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Eserlerdeki melodi, armoni, form, tempo, ölçü yapısı ve tematik içerik, karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca, dönemin kültürel bağlamı göz önüne alınarak eserlerin sosyal yansımalarına da yer verilmiştir. Bulgular: Bu çalışmadan elde edilen bulgular doğrultusunda, analiz edilen eserler (ör. Mehtaplı Bir Gecede Görmüş Sevmiştim Onu, Ayrılık Belki Ölümden Beter, Sana Nerden Gönül Verdim) göstermektedir ki Hasan Fehmi Ege, tango formunun Avrupa kökenli yapısını korurken, melodik olarak Türk müziği ezgilerine ve duygusal anlatıma öncelik vermiştir. Eserlerinde çoğunlukla minör tonlar tercih edilmiş; ritmik olarak 4/4 ölçü yapısı içinde klasik tango eşlik kalıplarını kullanmıştır. Ayrıca, kullanılan temalar —aşk, ayrılık, özlem— dönemin toplumsal duygu dünyasıyla doğrudan ilişkilidir. Bestecinin, geleneksel Türk kültürüne ait simgeleri (örneğin“oyalı çevre”) müziğe yansıttığı da tespit edilmiştir. Sonuçlar: Hasan Fehmi Ege, Türkçe tangoların gelişiminde hem teknik hem de kültürel açıdan öncü bir rol üstlenmiştir. Onun besteleri, sadece batı müzik formuna uygunlukla değil, aynı zamanda Türk halkının duygusal kimliğini yansıtan özgün yapısıyla da önem taşımaktadır. Bu bağlamda Ege, Türkçe tangoları yalnızca taklit eden değil, onu yerelleştirerek özgünleştiren bir besteci olarak değerlendirilmelidir. Çalışma sonucunda, Türkçe tango repertuvarının zenginleşmesinde Ege'nin katkısının çok katmanlı ve kalıcı olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to examine the musical analysis of Turkish tangos using Hasan Fehmi Ege as a sample. Ege's works are examined in terms of melodic structure, harmonic arrangement, rhythmic structure, and cultural representation, attempting to establish their unique place within the tango tradition. Method: The study employed document analysis, a qualitative research method. Original musical score samples by Hasan Fehmi Ege were collected from the ITU Turkish Music State Conservatory Archives, various digital music portals, and sources in the literature, and analyzed using musical analysis. The melody, harmony, form, tempo, metric structure, and thematic content of the works were evaluated comparatively. Furthermore, the social implications of the works were also included, taking into account the cultural context of the period. Findings: The findings of this study demonstrate that Hasan Fehmi Ege, while preserving the European-derived structure of the tango form, melodically prioritized Turkish musical melodies and emotional expression. His works often employed minor tones; rhythmically, he employed classical tango accompaniment patterns within a 4/4 meter structure. Furthermore, the themes employed—love, separation, longing—were directly related to the social emotional landscape of the period. It was also determined that the composer incorporated symbols of traditional Turkish culture (e.g.,“the laced environment”) into his music. Conclusions: Hasan Fehmi Ege played a pioneering role in the development of Turkish tango, both technically and culturally. His compositions are significant not only for their conformity to Western musical forms but also for their unique structure, reflecting the emotional identity of the Turkish people. In this context, Ege should be considered a composer who not only imitated Turkish tangos but also localized and authenticated them. The study demonstrates that Ege's contribution to the enrichment of the Turkish tango repertoire was multifaceted and enduring.