İlkokul öğrencilerine yönelik biyomimikriye dayalı yaratıcılığı destekleyen fen öğretim programının geliştirilmesi: Tasarım tabanlı araştırma
Development of a biomicicry-based science education program for primary school students that supports creativity: Design-based research
- Tez No: 977730
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE BAL SEZEREL, PROF. DR. EVRİM GENÇ KUMTEPE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Yetenekliler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada ilkokul öğrencilerine yönelik biyomimikriye dayalı yaratıcılığı destekleyen bir fen öğretim programının tasarlanması, uygulanması ve geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bunun için tasarım, kuram ve uygulamanın etkileşimine dayanan tasarım tabanlı araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın katılımcılarını amaçlı örnekleme yoluyla belirlenen Eskişehir'de bir devlet okulunun 4. sınıf öğrencileri ve bu öğrencilerin sınıf öğretmeni oluşturmuştur. Araştırma verileri gözlemler, yarı-yapılandırılmış görüşmeler, öğrenci ürünleri, öğrenci günlükleri, çalışma ekibi toplantı kayıtları ve ses kayıtları aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar geliştirilen programın öğrencilerde biyomimikri ve fene dair alan bilgisi ve farkındalıklarını artırdığını, yaratıcı düşünme, fikir üretme, problem çözme, tasarım üretme gibi yaratıcılık becerilerini geliştirdiğini, bilimsel süreç becerilerini desteklediğini, grupla çalışma, iş birliği ve iletişim becerilerine katkı sağladığını ve daha hızlı, kolay ve kalıcı öğrenmelerine yardımcı olduğunu göstermiştir. Program boyunca öğrenciler, işlenen derslerden ve tasarım sürecinden zevk alma, ilgi, merak ve motivasyon duyma, programın devamını isteme, biyomimikriyi gelecek yaşantıda da kullanma isteği gösterme gibi yaratıcı kişilik özellikleri sergilemişlerdir. Ayrıca öğrenciler ve sınıf öğretmeni uygulanan programın, öğretimi farklılaştırarak fen bilimleri dersini sıradanlıktan çıkardığını ifade etmişlerdir. Program sürecinde karşılaşılan; sınıf mevcudu, arkadaşlık ilişkileri, sınav takvimi gibi zorluklara karşın ise sınıf öğretmeni ve araştırmacı uygulamaya dönük öneriler geliştirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to design, implement, and develop a biomimicry-based science education program for elementary school students that supports creativity. For this purpose, design-based research method based on the interaction of design, theory and application was used. Participants in the study were 4th-grade students at a public school in Eskişehir, selected through purposive sampling, and their classroom teacher. The research data were collected through observations, semi-structured interviews, student products, student diaries, study team meeting records and audio recordings. Content analysis was used to analyze the data. The results of the study demonstrated that the program increased students' content knowledge and awareness of biomimicry and science; developed creative skills such as creative thinking, idea generation, problem solving, and design production; supported scientific process skills; contributed to group work, collaboration, and communication skills; and facilitated faster, easier, and more sustained learning. Throughout the program, students exhibited creative personality traits such as enjoying the lessons and the design process, expressing interest, curiosity, and motivation; seeking to continue the program; and demonstrating a desire to incorporate biomimicry into their future endeavors. In addition, the students and the classroom teacher also stated that the program differentiated instruction and elevated science instruction beyond its ordinary. Despite challenges encountered during the program, such as class size, peer relationships, and exam schedules, the classroom teacher and the researcher developed practical recommendations.