Görsel sanatlar öğretiminde dijitalleşme: Web.2.0 araçlarının kullanımı üzerine fenomenolojik bir çalışma
Digitalization in visual arts education: A phenomenological study on the use of web 2.0 tools
  1. Tez No: 977737
  2. Yazar: AYTEN CEMİLOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Web 2.0 araçlarının kullanımına ilişkin öğrenci ve öğretmenlerin yaşantılarına dayalı deneyimlerini derinlemesine inceleyerek; bu araçların sanatsal yaratıcılık üzerindeki etkilerini, öğrenme sürecine katkılarını ve dijital okuryazarlıkla ilgili deneyimlerini ortaya koymaktır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2023–2024 eğitim-öğretim yılında Hakkâri ili Şemdinli ilçesindeki bir devlet lisesinde öğrenim gören 11. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. 3'ü kız 3'ü erkek toplam 6 öğrenci, kolay ulaşılabilir durum örneklemesiyle; farklı şehirlerdeki 5 görsel sanatlar öğretmeni ise kartopu örnekleme ile belirlenmiştir. Yorumlayıcı fenomenolojik desende yürütülen araştırma, Web 2.0 araçlarıyla gerçekleştirilen beş haftalık bir uygulama sürecini kapsamaktadır. Veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler, dokümanlar, sanatsal çalışmalar ve gözlem notlarıyla toplanmış; analizde yorumlayıcı fenomenolojik yöntem kullanılmıştır. Bulgular, Web 2.0 araçlarının öğrencilerin sanatsal ifade gücünü artırdığını, iş birliğini desteklediğini ve dijital becerileri geliştirdiğini göstermektedir. Canva, Kahoot ve Artsteps gibi araçlarla öğrenciler hem bireysel hem de grup çalışmalarına aktif katılım sağlamıştır. Öğretmenler, bu araçların derse ilgiyi artırdığını, öğrenmeyi zenginleştirdiğini ve öğretim yöntemlerinde dönüşüm sağladığını ifade etmiştir. Sonuç olarak, Web 2.0 teknolojilerinin görsel sanatlar eğitimine pedagojik ve teknolojik açıdan katkı sunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to deeply examine the experiences of students and teachers regarding the use of Web 2.0 tools, in order to reveal their effects on artistic creativity, their contributions to the learning process, and their relevance to digital literacy. The study group consists of 11th-grade students enrolled in a public high school in the Şemdinli district of Hakkâri province during the 2023–2024 academic year. A total of six students (three female and three male) were selected through convenience sampling, while five visual arts teachers from different cities were selected using snowball sampling. Conducted within an interpretative phenomenological design, the study includes a five-week implementation process involving Web 2.0 tools. Data were collected through semi-structured interviews, documents, artistic works, and observation notes, and analyzed using interpretative phenomenological analysis. The findings indicate that Web 2.0 tools enhance students' artistic expression, foster collaboration, and develop digital skills. Tools such as Canva, Kahoot, and Artsteps facilitated both individual and group participation. Teachers reported that these tools increased student engagement, enriched the learning experience, and transformed teaching practices. In conclusion, Web 2.0 technologies are found to contribute to visual arts education both pedagogically and technologically.