Exploring the perceived challenges in the provision of biodiversity-responsive energy supply
Biyoçeşitliliğe duyarlı enerji tedariğinin sağlanmasında algılanan zorlukların araştırılması
- Tez No: 977822
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
Özet
Enerji arzı süreçlerinin biyoçeşitlilik üzerindeki etkileri hem doğrudan hem dolaylı biçimde ekosistem bütünlüğünü tehdit etmektedir. Bu tez, Türkiye'nin önde gelen dört elektrik dağıtım şirketinde çalışan toplam 147 personelin katılımıyla yürütülen bir anket çalışması ve sistematik bir literatür taramasına dayanarak, enerji altyapısı ile biyoçeşitliliğin korunması arasındaki ilişkileri ve veri temelli zorlukları incelemektedir. Bulgular, korunan alanlar ve enerji şebekesi planlaması arasında güçlü bir mekânsal entegrasyon eksikliği olduğunu; kullanılan verilerin parçalı yapısı ve kurum içi koordinasyon eksikliklerinin karar destek süreçlerini sınırladığını ortaya koymaktadır. Ayrıca, çevresel etki değerlendirme süreçlerinin biyoçeşitliliğe özgü parametreleri yeterince içermemesi, doğa koruma ile enerji arzı arasında uyum sağlanmasını güçleştirmektedir. Bu bağlamda, tez CBS tabanlı, kullanıcı odaklı ve açık veri ilkelerine dayalı karar destek sistemlerinin geliştirilmesini önermektedir.
Özet (Çeviri)
The environmental impacts of energy infrastructure pose both direct and indirect threats to biodiversity and ecosystem continuity. This thesis investigates the relationship between energy supply systems and biodiversity conservation by combining a systematic literature review with a survey involving 147 employees from four major electricity distribution companies in Türkiye. Findings reveal a lack of spatial integration between protected areas and infrastructure planning, as well as fragmented data structures and poor institutional coordination that constrain effective decision-making. Furthermore, conventional environmental impact assessments often fail to incorporate biodiversity-specific parameters, undermining the alignment of infrastructure development with conservation objectives. In response, this study advocates for the development of GIS-based, user-driven decision support systems aligned with open data and FAIR principles to support biodiversity-responsive energy planning.