İlkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin kitap okuma motivasyonu ile ev dijital okuryazarlık etkinlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investi̇gati̇on of the relati̇onshi̇p between readi̇ng moti̇vati̇on and home di̇gi̇tal li̇teracy acti̇vi̇ti̇es among fourth grade pri̇mary school students
  1. Tez No: 977842
  2. Yazar: FEZA ÖZTÜRK ARDANUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEHER ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin kitap okuma motivasyonları ile ev ortamında gerçekleştirdikleri dijital okuryazarlık etkinlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada nicel araştırma desenlerinden ilişkisel tarama kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2024-2025 eğitim öğretim yılında Amasya'nın Merzifon ilçesinde öğrenim gören 350 dördüncü sınıf öğrencisi ve ebeveynlerini oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında“Kitap Okuma Motivasyonu Ölçeği”ile“İlkokul Öğrencilerinin Ev Dijital Okuryazarlık Etkinliklerini Belirleme Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma verileri SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, öğrencilerin genel kitap okuma motivasyonlarının düşük düzeyde olduğunu ortaya koymuş; ev dijital okuryazarlık etkinliklerine katılım sıklıklarının ise orta seviyede gerçekleştiği tespit edilmiştir. Dijital etkinliklere iki saat ve üzerinde zaman ayıran öğrencilerin kitap okuma motivasyon düzeylerinin, daha az zaman ayıran öğrencilere göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu belirlenmiştir. Pasif dijital kullanım ile kitap okuma motivasyonu arasında düşük düzeyde pozitif; eğitsel amaçlı kullanım ile ise düşük düzeyde negatif bir ilişki saptanmıştır. Aktif kullanım ile okuma motivasyonu arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Elde edilen sonuçlar, dijital etkinliklerin makul düzeyde ve bilinçli kullanımının kitap okuma motivasyonunu olumsuz etkilemediğini; aksine bazı dijital pratiklerin okuma isteğini destekleyebileceğini göstermektedir. Çalışma, dijital çağın gereklilikleri ile geleneksel okuma alışkanlıklarının dengeli biçimde harmanlanabileceğine işaret etmekte; eğitimcilere, ebeveynlere ve politika yapıcılara çocukların hem dijital okuryazarlık hem de kitap okuma motivasyonlarını eş zamanlı geliştirmeye yönelik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to examine the relationship between fourth-grade primary school students' motivation to read books and the digital literacy activities they engage in at home. Employing the correlational research model, one of the quantitative research methods, the study analyzed data collected from 350 fourth-grade students and their parents in the Merzifon district of Amasya during the 2024–2025 academic year. Data collection instruments included the“Reading Motivation Scale”and the“Scale for Identifying Primary School Students' Home Digital Literacy Activities.”The statistical analysis of quantitative data was carried out using SPSS. The research findings revealed that students' overall motivation to read was at a low level, while the frequency of participation in digital literacy activities at home was moderate. It was found that students who spent two or more hours on digital activities had significantly higher levels of reading motivation compared to those who spent less time. A weak positive correlation was identified between passive digital use and reading motivation, whereas a weak negative correlation was found between educational digital use and reading motivation. No significant relationship was observed between active digital use and reading motivation. The findings suggest that a reasonable and conscious engagement with digital activities does not negatively impact reading motivation; on the contrary, certain digital practices may actually support the desire to read. The study points to the possibility of harmonizing traditional reading habits with the demands of the digital age in a balanced manner, offering recommendations to educators, parents, and policymakers for the simultaneous development of children's digital literacy and reading motivation.