The effect of digitalization on job perfprmance by the mediating role of worke place environment: a case studey in Turkish and Libyan companies
İşyeri ortamının aracı rolüyle dijitalleşmenin iş performansı üzerindeki etkisi: Türk ve Libya şirketlerinde bir örnek çalışma
  1. Tez No: 977861
  2. Yazar: OSAMA ALARBI ABO ALAED ALARBI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, petrol ve gaz endüstrisinde dijitalleşmenin çalışan performansı ve iş ortamı üzerindeki etkisini incelemektedir. Araştırma, Türkiye'deki Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. (TÜPRAŞ) ile Libya'daki Ulusal Petrol Kurumu'na (SIRTE OIL COMPANY (SOC)) bağlı Sirte Oil Company arasında karşılaştırmalı bir analiz sunmaktadır. Her iki şirketten 250'şer olmak üzere toplam 500 katılımcı, altı dereceli Likert ölçeğine dayalı yapılandırılmış bir anketi yanıtlamıştır. Araştırmada ele alınan temel değişkenler; işyeri dijitalleşmesi, iş performansı ve iş ortamıdır. Veriler; güvenirlik testleri, betimsel istatistikler, korelasyon katsayıları ve SPSS kullanılarak yapılan doğrusal regresyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Bulgular, her iki organizasyonda da işyeri dijitalleşmesi, çalışan performansı ve iş ortamı arasında anlamlı ve pozitif ilişkiler olduğunu göstermektedir. TÜPRAŞ, dijital teknolojilerin entegrasyonu açısından Sirte Oil Company'ye kıyasla daha ileri düzeydedir. Regresyon analizleri, dijitalleşme ve iş ortamının çalışan performansı üzerinde pozitif etkileri olduğunu doğrulamaktadır. Dijitalleşme, çalışan performansındaki varyansın TÜPRAŞ'ta %40,2'sini, Sirte Oil Company'de ise %44,1'ini açıklamaktadır. Sirte'nin dijitalleşme seviyesi daha düşük olmasına rağmen, elde edilen korelasyon katsayıları, dijitalleşme yatırımlarının artırılması durumunda benzer faydaların elde edilebileceğini ortaya koymaktadır. Bu araştırma, dijital dönüşümün çalışan performansı ve işyeri koşullarını iyileştirmedeki kritik rolünü vurgulamaktadır. Petrol ve gaz sektöründe dijital teknolojilere stratejik yatırım yapılması ve destekleyici politikaların geliştirilmesi gerekliliği ön plana çıkarılmaktadır. Başlıca öneriler; dijitalleşmeye ayrılan kaynakların artırılması, olumlu bir iş ortamının teşvik edilmesi ve çalışanlara düzenli eğitimler verilmesidir. Bu çalışma, dijitalleşmeyi operasyonel mükemmellik ve iş gücü optimizasyonu için kullanmak isteyen sektör paydaşları için değerli bilgiler sunmaktadır. Ayrıca, gelecekteki araştırmaların, işyeri dijitalleşmesinin çalışanların yaşam standartları üzerindeki sosyo-ekonomik etkilerini incelemesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of workplace digitalization on employee job performance and the work environment within the oil and gas industry, with a comparative analysis of Türkiye Petrol Rafinerileri (TÜPRAŞ) in Turkey and the Sirte Oil Company in Libya, a subsidiary of the National Oil Corporation (SIRTE OIL COMPANY (SOC)). A total of 500 participants—250 from each company—responded to a structured questionnaire based on a six-point Likert scale. Key variables examined include workplace digitalization, job performance, and the work environment. The data were analyzed using reliability tests, descriptive statistics, correlation coefficients, and linear regression models in SPSS. The findings reveal significant positive correlations among workplace digitalization, job performance, and the work environment in both organizations. TÜPRAŞ exhibited more advanced integration of digital technologies than Sirte. Regression analysis confirmed that both digitalization and the work environment positively influence job performance, with digitalization accounting for 40.2% and 44.1% of the variance in job performance at TÜPRAŞ and Sirte, respectively. Importantly, the analysis demonstrates that the workplace environment plays a partial mediating role in the relationship between digitalization and job performance, meaning that part of the effect of digitalization on performance operates through improvements in the work environment. Although Sirte shows lower levels of digitalization, the correlation coefficients indicate considerable potential for improvement with increased digitalization efforts. This research underscores the critical role of digital transformation in enhancing employee performance and workplace conditions. It emphasizes the importance of strategic investment in digital technologies and supportive workplace policies across the oil and gas sector. Key recommendations include increasing resources allocated to digitalization, fostering a conducive work environment, and providing regular employee training to maximize the benefits of digital transformation. The study offers valuable insights for industry stakeholders seeking to achieve operational excellence and workforce optimization. Future research is recommended to explore the socio-economic impacts of workplace digitalization on employees' living standards.